قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اخبار نابینایان / ابداع عینک هوشمند ویژه افراد نیمه نابینا

ابداع عینک هوشمند ویژه افراد نیمه نابینا

ابداع عینک هوشمند ویژه افراد نیمه نابینا

محققان دانشگاه آکسفورد در حال تکمیل عینکهای هوشمندی هستند که می توانند برای هزاران فرد نیمه نابینا در سرتاسر جهان امکان دیدن اجسام و افراد را فراهم آورند.
به گزارش خبرگزاری مهر، این عینکهای هوشمند دارای دوربینهای کوچک و رایانه ای جیبی هستند و هنگامی که فرد نابینا در حال نزدیک شدن به یک جسم یا یک فرد است به وی هشدار می دهند.
به این شکل افراد نابینایی که قدرت دیدن هاله ای از نور را دارند با استفاده از این عینک هوشمند می توانند با راحتی بیشتری در مناطق پر جمعیت راه رفته، شماره اتوبوسها و یا حتی شماره دیجیتالی که بر روی نمایشگر ماشینهای پرداخت دیده می شوند را بخوانند. این عینکهای سبک وزن و ارزان قیمت که فروش عمومی آنها در صورت موفق بودن تستها از سال 2014 آغاز خواهد شد می تواند زندگی بسیاری از افراد نابینا، به ویژه سالمندان نابینا را متحول کند.
تلاشهای پیشین برای ساخت چنین ابزاری چندان موفقیت آمیز نبوده و حاصل آن عینکی بزرگ با دوربینها و رایانه ای سنگین بوده است. اما پیشرفت تکنولوژی این امکان را به وجود آورده تا عینک بیونیکی جدید به عینکهای عادی شباهت داشته باشد.
در این عینک جدید دیودهای نوری بر روی شیشه عینک و دوربینهایی به اندازه سر سنجاق در گوشه های خارج قاب عینک نصب شده اند. این دوربینها اطلاعاتی که باید توسط چشم دریافت شوند را دریافت کرده و از طریق کابلی به یک رایانه جیبی به اندازه یک گوشی موبایل ارسال می کند.
رایانه اطلاعات دریافت شده را پردازش کرده و آنها را در الگوهای مختلف در قالب نقاط درخشان تابش می دهد، برای مثال نور چشمک زن به معنی نزدیک شدن یک انسان و نور ثابت به معنی نزدیک شدن به یک جسم ثابت است. به این شکل فردی که حداکثر قدرت بینایی خود را از دست داده اند می توانند با استفاده از این عینک و به تنهایی به اماکن شلوغ رفت و آمد کرده و نیازهای روزانه خود را برطرف کنند. افزودن صدا به این عینک می تواند اطلاعات پیچیده تر و دقیق تری را در اختیار کاربر قرار دهد.
بر اساس گزارش دیلی میل، این فناوری ویژه افرادی طراحی شده است که قدرت درک مقدار ناچیزی از نور یا هاله ای از نور را دارند، از این رو افرادی که در نابینایی کامل به سر می برند امکان استفاده از این عینک را ندارند.

www.mehrnews.com

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند.

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند. نمایندگان در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *