قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مقالات / کاربرد لیزر در درمان انواع بیماری ها

کاربرد لیزر در درمان انواع بیماری ها

ليزر اگزايمر وسيله اي است که از آن امروزه براي اصلاح جراحي عيوب انکساری استفاده مي شود.اعمال جراحي رايجي که از اين ليزر استفاده مي کنند شامل : ليزيک(LASIK)، لازک(LASEK)، پي آر کي (photorefractive keratectomy (PRK ، پي تي کي ( Photo Refractive Keratectomy(PTK و ….. است.
از ليزر اگزايمر از سال 1987 براي عمل PRK استفاده مي شد و در سال 1995 استفاده از اين ليزر در PRK مورد تأييد انجمن دارو و غذاي آمريکا FDA قرار گرفت.ليزر هاي اگزايمر خاصي براي ليزيک تأييديهFDA گرفته اند. اين ليزر، ليزر سرد (عدم توليد حرارت) بوده و اجازه برداشت دقيق بافت (به منظور شکل دهي مجدد سطح قرنيه)، بدون آسيب حرارتي به بافت هاي مجاور را مي دهد.
ليزر اگزايمر؛ ليزري بسيار دقيق بوده که با استفاده از امواج نوري با انرژي زياد و غير قابل رويت، سطح قرنيه را تراش ميدهد. پس مي توان سطح قرنيه را کم شيب تر يا پر شيب تر کرد. چنين مي توان تصور کرد که اين ليزر سطح قرنيه را طوري تراش مي دهد که انگار لنز تماسي دائمي روي قرنيه گذاشته باشيم.
دقت ليزر اگزايمر به حدي است که با هر پالس طي 12 بليونيوم ثانيه 25/0 ميکرون از بافت را تراش مي دهد که معادل يک دويستم ضخامت موي انسان و يا 39 ميليونيوم اينچ است!!!!

همزمان با هفته پژوهش و در سال نوآوری و شکوفايی پژوهشگران مرکز تحقيقاتی- درمانی ليزر پزشکی جهاد دانشگاهی برای اولين بار در دنيا توانستند با ابداع روشی جديد، از ليزر Co2 به شکلی کاملا متفاوت و به صورت غير تخريبی تحت عنوان (NACLT) در رفع درد ضايعات مخاطی دردناک استفاده کنند. نتايج اين تحقيقات حاکی است که استفاده از يک نوبت درمانی NACLT در درمان ضايعات مخاطی، می تواند سبب رفع فوری، چشمگير و پايدار درد اين ضايعات شود.
روش نوين درمانی رفع فوری درد ضايعات مخاطی با استفاده از ليزر به روش NACLT بنابراين گزارش، برخلاف کاربردهای کلاسيک ليزر Co2، اجرای روش NACLT بدون درد می باشد و هيچ نيازی به بی حسی موضعی ندارد، ضمن اينکه پس از تابش ليزر هيچ گونه عوارض جانبی مانند تخريب بافتی، زخم يا قرمزی مشاهده نشده است.
نخستين گزارش تحقيقاتی که در زمينه استفاده از NACLT در مرکز ليزر پزشکی جهاد دانشگاهی انتشار يافت، در مورد بررسی ميزان تأثير NACLT در رفع درد و تسريع ترميم آفت های دهانی بود که نتايج ارائه شده در اين گزارش نشان داد استفاده از NACLT تأثير بسزايی در تسکين فوری و چشمگير درد و نيز تسريع ترميم آفت های دهانی دارد، بدون اينکه عوارض جانبی قابل مشاهده ای بروز نمايد. نتايج اوليه اين تحقيقات در کنگره بين المللی Laser Florence 2006 ارائه گرديد و پس از تکميل و پايان اين پروژه تحقيقاتی در بيست و هشتمين کنفرانس ساليانه انجمن ليزر پزشکی و جراحی امريکا، فلوريدا 2008 (28th annual conference of the American society for Laser in medicine and surgery, Florida, 2008) ارائه گرديد.
همچنين يافته های اين پژوهش در مجله Laser in Medical Sciences 2008 چاپ انگلستان منتشر شده و افق جديدی را برای استفاده از اين روش در ساير بيماری های دردناک دهانی گشوده است. روش نوين درمانی رفع درد ضايعات دهانی بيماری «پمفيگوس ولگاريس» همچنين پژوهشگران اين نهاد به دنبال نتايج موفقيت آميز استفاده از NACLT در کاهش چشمگير درد آفت های دهانی، طی يک طرح تحقيقاتی ديگر با همکاری بخش پوست بيمارستان امام خمينی تهران برای نخستين بار در جهان، اثرات يک نوبت درمانی NACLT را در رفع درد ضايعات دهانی بيماری «پمفيگوس ولگاريس» را مورد ارزيابی قرار دادند که مرحله اول نتايج اين طرح تحقيقاتی گويای اين نکته است که روش درمانی NACLT می تواند سبب بهبود درد اين ضايعات شود، به طوری که بلافاصله بعد از يک نوبت درمانی NACLT بيماران قادر به خوردن و آشاميدن می باشند.
اين روش نيز کاملا بدون درد بوده و در هنگام NACLT هيچ گونه نيازی به استفاده از ترکيبات بی حس کننده وجود نداشته و تا به حال در هيچ يک از افراد تحت درمان عوارض جانبی قابل مشاهده از جمله زخم ايجاد نشده است. روش نوين درمانی کاهش درد آفت های دهانی و تناسلی بيماری بهجت همچنين مرکز تحقيقاتی ليزر پزشکی جهاد دانشگاهی برای نخستين بار در دنيا در حال اجرای طرح «استفاده از يک نوبت درمان NACLT در کاهش درد آفت های دهانی و تناسلی بيماری بهجت» می باشد که نتايج اوليه اين طرح نيز نشان می دهد که بعد از درمان NACLT، درد ضايعات آفت دهانی و تناسلی بيماران مبتلا به بهجت بلافاصله به شکل قابل ملاحظه ای و بدون عوارض جانبی قابل مشاهده، برطرف می شود.
از ديگر پروژه های تحقيقاتی که در اين راستا در جهاد دانشگاهی آغاز شده است، استفاده از تکنيک NACLT در از بين بردن درد موکوزيت دهانی بيماران تحت شيمی درمانی است، چراکه موکوزيت دهانی ضايعات التهابی است که به علت عوارض جانبی شيمی درمانی در دهان ايجاد شده و می تواند درد شديد و ناتوان کننده ای ايجاد کند که موجب اختلال در برنامه درمانی و در برخی موارد موجب توقف درمان و کاهش مدت بقای بيمار گردد. در درمان بيمارانی که از اين روش استفاده شده است، درد ضايعات دهانی بلافاصله برطرف شده و در مدت کوتاهی ضايعات بهبود يافته اند. شايان ذکر است، اين دستاوردهای شگفت انگيز درمانی، حاصل تلاش پژوهشگران مرکز تحقيقاتی ليزر پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران است که تاکنون بر اساس آن 70 بيمار با ضايعات مخاطی، بدون هيچ عارضه جانبی درمان شده اند.

دستاوردهای ليزری : ليزر فراکس
ليزر فراکسل
فراکسل جديدترين تکنولوژی ليزر پوست می‌باشد. اين دستگاه از يک طرف با ايجاد رشته‌های کلاژن جديد قوام پوست را زياد کرده باعث جوانتر شدن ظاهر صورت می‌شود.
از طرف ديگر با کاهش تراکم رنگدانه‌های پوست در درمان لک تاثير قوی دارد. در ليزر فراکسل اشعه بسيار باريکی در حد ميکرون به پوست تابيده ميشود. قطر اشعه بقدری کم است که با وجود اينکه در هر سانتيمتر مربع تا هزار نقطه مورد اصابت اشعه قرار می‌گيرد، وسعت تخريب کمتر از 20% می‌باشد. اين اشعه تا عمق 6 ميليمتر از پوست عبور کرده و بر روی اعضای مختلف زير پوست تاثير چشمگيری می‌گذارد.
اگرچه اين ليزر تا عمق زيادی از پوست نفوذ می‌کند، بدليل کوچک بودن قطر اشعه آثار تخريبی چندانی ايجاد نمی‌شود. اشعه ليزر با عبور از پوست توسط آب رشته‌های کلاژن فرسوده جذب می‌شود. رشته کلاژن فرسوده مقدار آب بيشتری نسبت به کلاژن نو دارد. به اين ترتيب اين اشعه ميزان جذب بيشتری در کلاژن فرسوده دارد و باعث تخريب آن و شکسته شدن اين مولکول بزرگ به اجزای ريزتر می‌شود. با تجمع ذرات ريز کلاژن، سلولهای فيبروبلاست تحريک شده و شروع به ساختن رشته کلاژن جديد می‌کند.
به اين ترتيب قوام پوست بيشتر شده، چروک و خطوط پوست از بين می‌روند و صورت نمايی صاف تر و نرم پيدا می‌کند. با نفوذ اشعه به بافت زير پوست، زوائد سلولهای رنگدانه‌ای نيز تخريب ميشوند بدون اينکه به خود سلول آسيب مهلکی وارد شود. به اين ترتيب نواحی پررنگتر پوست به رنگ طبيعی تبديل می‌شود. از اين ويژگی در جهت از بين بردن لکهای مقاوم به درمان، مانند لکهای هورمونی که به آن لک حاملگی هم می‌گويند، استفاده می‌کنند. مزيت ليزر فراکسل چيست؟ اين دستگاه پيشرفته بدون اينکه زخمی بر روی پوست ايجاد کند، خطوط پوست را از بين می‌برد، موجب افزايش قوام پوست شده و رشته‌های کلاژن زير پوست را از نو بازسازی می‌کند. از ديگر مزيتهای اين دستگاه اين است که نتيجه بدست آمده از آن ماندگاری طولانی مدت دارد.
از طرف ديگر دقت انجام کار اين دستگاه بالا است و ميزان خطای ناشی از بی‌دقتی را به حداقل می‌رساند. بيمار بعد از انجام ليزر فراکسل نيازی به استراحت و مراقبت ندارد. در صورتی که دستگاههای قديمی از يک طرف نياز به حداقل يک هفته استراحت و پانسمان روزانه برای مرطوب نگهداشتن موضع ليزر داشتند و از طرف ديگر بعد از بهبود زخم محل ليزر، پوست آن محل تا مدتها قرمز باقی می‌ماند که برای مخفی کردن آن لازم است از کرمهای پوشاننده همرنگ پوست استفاده شود. از ديگر موارد برتری ليزر فراکسل اين است که دردناک نيست و حداکثر با يک کرم بيحس کننده می‌توان موضع را ليزر کرد.
محل انجام ليزر نيز نيازی به پانسمان ندارد و برای مدت زمان کوتاهی قرمز می‌شود که بدون نياز به دارو، بطور خودبخود و در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود. نحوه انجام کار با ليزر فراکسل: برای بدست آمدن بهترين نتيجه 3 تا 6 جلسه درمان با فاصله 1 تا 4 هفته لازم است. در هر جلسه درمانی حدود 20% از وسعت مورد درمان تحت تاثير ليزر قرار می‌گيرد و بقيه 80% سالم می‌ماند. به همين دليل بر روی پوست هيچگونه زخم واضحی ايجاد نمی‌شود. در جلسات بعدی مناطق باقيمانده از جلسه قبل ليزر می‌شوند.
نتيجه درمان به تدريج بدست می‌آيد و به هيچ عنوان نمی‌توان بر اساس نتيجه حاصله در جلسه اول در مورد تاثير گذاری دستگاه قضاوت نمود.

دستاوردهای ليزری : کاربرد ليزر در چشم پزشکی
ليزر LASER کلمه ليزر (LASER) از حروف اول کلمات Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation گرفته شده است .
در واقع ليزر منبع نوری است که نور بينهايت خالص (فقط با يک طول موج )توليد ميکند . نور سفيد ترکيبی از از رنگها (قرمز-نارنجی-زرد-سبز-آبی-نيلی-بنفش) با طول موچ ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است که با چشم قابل رويت است در حاليکه نور مادون قرمز (طول موج بالای ۷۰۰ نانومتر) و فوق بنفش (طول موج ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر)را با چشم نميتوان ديد. بنابراين ليزر ؛ تشعشع توليد شده توسط تقويت کننده های نوری ميباشد که در طيف های مختلف از مادون قرمز تا فوق بنفش آن در پزشکی کاربرد دارد. پس نور ليزر مادون قرمز و فوق بنفش را با چشم نميتوان ديد.
انواع ليزر استفاده های مختلفی در چشم پزشکی دارند مثلا در درمان آب سياه، آب مرواريد، پاک کردن کدورت کپسول عدسی پس از عمل آب مرواريد، پارگی پرده شبکيه، درمان عواض چشمی ديابت و اصلاح عيوب انکسار. در جراحيهای ليزری برای تصحيح عيوب انکساری از ليزر اگزايمر که نوعی ليزر فوق بنفش است، استفاده می کنيم. ليزر اگزايمر Excimer laser ليزر اگزايمر وسيله ای است که از آن امروزه برای اصلاح جراحی عيوب انکسار استفاده می شود.
اعمال جراحی رايجی که از اين ليزر استفاده می کنند شامل : ليزيک(LASIK)، لازک(LASEK)، پی آر کی (photorefractive keratectomy (PRK ، پی تی کی ( Photo Refractive Keratectomy(PTK و ….. است. از ليزر اگزايمر از سال ۱۹۸۷ برای عمل PRK استفاده می شد و در سال ۱۹۹۵ استفاده از اين ليزر در PRK مورد تأييد انجمن دارو و غذای آمريکا FDA قرار گرفت.ليزر های اگزايمر خاصی برای ليزيک تأييديهFDA گرفته اند. اين ليزر، ليزر سرد (عدم توليد حرارت) بوده و اجازه برداشت دقيق بافت (به منظور شکل دهی مجدد سطح قرنيه)، بدون آسيب حرارتی به بافت های مجاور را می دهد. ليزر اگزايمر؛ ليزری بسيار دقيق بوده که با استفاده از امواج نوری با انرژی زياد و غير قابل رويت، سطح قرنيه را تراش ميدهد. پس می توان سطح قرنيه را کم شيب تر يا پر شيب تر کرد. چنين می توان تصور کرد که اين ليزر سطح قرنيه را طوری تراش می دهد که انگار لنز تماسی دائمی روی قرنيه گذاشته باشيم.
دقت ليزر اگزايمر به حدی است که با هر پالس طی ۱۲ بليونيوم ثانيه ۲۵/۰ ميکرون از بافت را تراش می دهد که معادل يک دويستم ضخامت موی انسان و يا ۳۹ ميليونيوم اينچ است!!!! معيارهای اعمال جراحی ليزری معيارهای عمل ليزيک و ليزر (PRK) و لازک عبارتند از: حداقل سن ۱۸ سال و حد اکثر تا زمانی که فرد آب مرواريد نداشته باشد. عدم تغيير قابل توجه نمره عينک در يکسال گذشته يعنی حداکثر بيش از ۵/. ديوپتر تغيير نکرده باشد. ضخامت کافی قرنيه نزديک بينی ۱- تا ۱۰- ديوپتر آستيگماتيسم ۵/۰ تا ۶ ديوپتر دور بينی حداکثر تا ۶+ ديوپتر عدم وجود کواتوکونوس (قوزقرنيه)و يا نامنظمی در سطح قرنيه عدم وجود بيماريهای عمومی نظير انواع روماتيسمِ، ديابت پيشرفته و نقص ايمنی عدم حاملگی و شيردهی عدم وجود بيماريهای چشمی مثل گلوکوم (آب سياه) ، آب مرواريد، خشکی متوسط تا شديد چشم و بيماری تبخال چشمی، گشاد نشدن بيش از حد معمول مردمک چشم در تاريکی داشتن توقعات واقعی از قابليت و توانايي‏های عمل جراحی ليزر (PRK) يا ليزيک در تصحيح ديد. ليزيک LASIK کلمه ليزيک به معنی ليزر در ضخامت قرنيه می باشد (Laser Assisted in situ Keratomileusis LASIK). در ليزيک دوره بهبودی کوتاه است و اين عمل در افرادی که نزديک بينی، دوربينی و آستيگماتيسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عينک و لنز تماسی می شود. تاکنون مليونها نفر در سراسر جهان تحت اين عمل مهيج و جالب قرار گرفته اند. استفاده از ليزيک برای اصلاح نزديک بينی و آستيگماتيسم درسال۱۹۹۸ مورد تاييد FDA (سازمان نظارت بر مواد غذايی و دارويی آمريکا) قرار گرفته است .در آمريکا در سال ۱۹۹۹ ميلادی قريب به يک مليون نفر و در رسال ۲۰۰۰ ميلادی حدود ۱۳۰۰۰۰۰نفر ليزيک شده اندو اکنون سالانه بيش از دو ميليون نفر تحت روش های اصلاح عيوب انکساری با ليزر قرار می گيرند.اکثر افرادی که از عينک و يا لنز تماسی استفاده می کنند، از اين عمل سود می برند. بهبودی بينايی در ليزيک چشمگير و سريع است؛ بطوريکه اکثر افراد روز بعد از عمل، بدون نياز به عينک يا لنز تماسی قادر به رانندگی هستند. بهر حال؛ تا رسيدن به بينائی نهايی و کامل ، حدود دو تا سه هفته و در بعضی موارد چند ماه زمان لازم است.
مقدمه

لیزر اگزایمر( Excimer) نوعی لیزر ماورای بنفش با انرژی بالاست که برای تخریب و سوزاندن میزان محاسبه شده ای از بافت قرنیه بکار می رود. این لیزر از یک مخلوط گازی با دو مولکول مختلف تشکیل شده است ( یک گاز نادر مثل آرگون و یک هالوژن مثل فلوراید). طول موج آن 193نانومتر بوده و بنابراین نفوذ بسیار کمی دارد و فقط در سطح چشم( قرنیه) اعمال اثر می کندو به همین دلیل برای تخریب سطح قرنیه( Ablation) از آن استفاده می شود. فوتوابلیشن Photoablation)) شکل خاصی از تاثیر لیزر بر بافت می باشد که اساس جراحی رفرکتیو را تشکیل می دهد و از سال 1983 بکار گرفته شده است. اشعه لیزر اگزایمر با تخریب بافتی در مرکز قرنیه( در موارد نزدیک بینی) و در محیط قرنیه( در موارد دور بینی) باعث تغییر شکل قرنیه و در نتیجه باعث تغییر قدرت دیوپتریک قرنیه شده و عیوب انکساری را حذف و یا کم می کند.

انواع جراحی لیزری رفرکتیو

* فوتورفرکتیوکراتکتومی(PRK): در این روش ابتدا با استفاده از الکل اتیلیک رقیق شده(20 درصد)، اتصالات اپیتلیوم قرنیه به نسج زیرین خود را، شل کرده و اپیتلیوم را بطور کامل بر می داریم، سپس اشعه لیزراگزایمر به ناحیه مذکور تابانده می شود. پس از اعمال اثر تخریبی و برداشت بافتی سطح قرینه را با لنزهای عکاسی پانسمان می کنیم ( بانداژ کنتاکت لنز) تا اپیتلیوم تازه رشد کرده و سطح قرینه را مجدداً اپیتلیالیزه کند.

* لیزیک(Laser in situ keratomileusis= LASIK): در این روش توسط دستگاهی به نام میکروکراتوم که در داخل آن تیغه ای وجود دارد، یک لایه فلپ از سطح قرنیه شامل اپیتلیوم و لایه بومن و قسمتی از ………… قدامی جمعاً به ضخامت حدود 160 میکرون بریده می شود که فقط در ساعت 12 قرنیه به لایه های زیرین متصل است. سپس این لایه را از روی قرنیه کنار زده و اشعه لیزربرروی این سطح تابانده می شود.مقداری از قرنیه که توسط لیزربرداشته می شود متفاوت و بستگی به میزان عیب انکساری( نمره چشم) دارد. ولی معمولاً بین 20- 100 میکرون است. در نهایت بایستی حرود 300-250 میکرون از قرنیه در زیر فلاپ باقی بماند( در نتیجه ضخامت باقیمانده قرنیه با احتساب ضخامت فلاپ بیش از 400 میکرون خواهد بود). سپس فلپ به جای خودش برگردانده می شود.

* لازک(LASEK) : با استفاده از اتانول 18 درصد اتصالات اپیتلیوم قرنیه را از نسج زیرین خود شل می کنیم. سپس اپیتلیوم را بصورت فلاپ بلند کرده و اشعه لیزر را به سطح قرنیه می تابانیم و پس از شست وشو، لایه اپیتلیوم را به محل اصلی خودش بر می گردانیم. مزیت این روش نسبت بهPRK صرفاً درد کمتر آن پس از جراحی است. برتری دیگری نسبت به هم ندارند.

از آنجا که برداشتن فلاپ قرنیه در لیزیک، آن را نازک تر و استحکامش را کم می کند ،بنابراین در قرنیه های نازک و یا افرادی که در معرض ضربات چشم قرار دارند ( مثل ورزشکاران) و همچنین در مواردی که نمره چشم بالاست( مثلاً بالاتر از 8- دیوپتر) ترجیحاً از روش PRK استفاده می شود، اما در سایر موارد، تصمیم گیری بین لیزیک یا PRK بر عهده پزشک و وضعیت چشم بیمار است.

در موارد عیوب انکساری بالاتر، انجام PRK ممکن است همراه با کدورت قرنیه باشد که مهمترین عارضهPRK محسوب می شود. برای پیشگیری از کدورت قرنیه (Corneal haze)، استفاده از داروی میتومایسین تحول بزرگی ایجاد کرد؛بطوری که امروزه اکثر جراحان، PRK را نسبت به لیزیک ترجیح می دهند.میتومایسین ( MMC) آنتی بیوتیکی است که با ایجاد تغییراتDNA، باعث مهار میتوز در کراتوسیتها و تبدیل آن به میوفیبروبلاستهادر مرکز قرنیه شده و لذا با مهار تکثیر سلولی، از ایجاد کدورت قرنیه جلوگیری می کند. معمولاً غلظت مورد استفاده میتومایسین2/0 درصد بوده و به ازای هر 50 میکرون Ablation می توان 15 ثانیه از دارو بصورت موضعی در محل قرار داد.

در چه کسانی می توان جراحی رفرکتیو انجام داد؟

تقریباً همه کسانی را که نزدیک بینی 12- 1 دیوپتر( یا همراه با آستیگماتیسم کمتر از 5/4 دیوپتر)، دوربینی 4-1 دیوپتر و یا آستیگماتیسم کمتر از 6 دیوپتر دارند، می توان تحت عمل جراحی لیزری رفرکتیو قرار داد اما اگر نمره چشم بیش از این مقدار باشد مقداری از آن پس از عمل باقی خواهد ماند مواردی که نباید تحت عمل قرار گیرند و یا در جراحی آنها بایستی جانب احتیاط را گرفت عبارتند از:

_ کسانی که قرنیه بسیار نازک دارند. در این افراد لیزیک ممکن نیست.

_ کسانی که یک چشمی هستند. اگر چه این عمل یکی از کم عارضه ترین اعمال جراحی محسوب می شود اما در افراد یک چشمی تصور عارضه هر چند نادر نیز ، ترسناک است.

_ کسانی که سابقه دکولمان شبکیه دارند اما اگر فقط دارایdefect شبکیه باشند می توان پس از ترمیم لیزری شبکیه به جراحی لیزری قرنیه اقدام نمود.

_ کسانی که هنوز نمره چشم شان ثابت نشده است و رو به زیاد شدن است.

_ افراد مبتلا به کراتوکونوس و آستیگماتیسم نامنظم

_ سابقه بیماری های بافت همبند مانندSLE, RA و سندرم شوگران که ترمیم اپی تلیوم قرنیه به کندی انجام می شود و شانس ذوب شدن قرنیه( Melting) وجود دارد.

_ کسانی که دفاع بدن آنها مختل است( مثل افراد تحت درمان با شیمی درمانی و یا افرادی که استروئید مصرف می کنند).

_ کسانی که دچار آب مروارید و یا اسکار قرنیه و یا گلوکوم می باشند.

_ مبتلایان به ایدز، و سابقه ابتلا به کراتیت هرپسی

_ بارداری

_ سابقه تشکیل اسکار کلوئید در بیشتر موارد برایPRK کنترااندیکه است.

_ دیابت: دیابت باعث نتایج رفرکتیو ناپایدار می شود و لذا این بیماران قدرت ترمیمی ضعیفی دارند.

_ یووئیت و خشکی چشم: از آنجا که انجام جراحی رفرکتیو خود می تواند باعث Dry Eye شود بنابراین افرادی که سابقه خشکی چشم و یا زمینه بروز آن را دارند نباید تحت عمل رفرکتیو قرنیه قرار گیرند.

_ افراد زیر 18 سال:معمولاً تغییرات رفرکتیوچشم در سنین 20-18 سالگی متوقف می شود ؛بنابراین جراحی در سنین پایین 18 سال می تواند زمینه ساز جراحی مجدد شود. بطور کلی موقعی می توان اقدام به جراحی کرد که نمره چشم در طول یکسال بیش از نیم دیوپتر تغییر نکرده باشد.

عمل مجدد پس از جراحی های رفرکتیو

با گرایش روز افزون به جراحی های رفرکتیو، تعداد کسانی که نیاز به عمل مجدد پیدا خواهند کرد نیز افزایش می یابد. اگر چه انتخاب مناسب تر بیماران، انتخاب مناسب روش جراحی بر اساس نوع و درجه رفرکشن، میزان تجربه جراحان و بهبود دستگاه ها و امکانات درمانی، شانس درصد بروز نیاز به عمل مجدد را کاهش می دهد،ولی افزایش روز افزون تعداد اعمال جراحی رفرکتیو باعث افزایش تعداد بیماران شده است که نیاز به جراحی مجدد دارند. درصد نیاز به عمل مجدد حدود 5 درصد گزارش شده است. از علل و ریسک فاکتورهای نیاز به عمل مجدد می توان به سن، جنس، نوع و میزان رفرکشن اشاره نمود. در برخی مطالعات سن بالای 40 سال و رفرکشن بالای 6 دیوپتر یک ریسک فاکتور برای نیاز به عمل مجدد محسوب شده است. در افراد بسیار جوان که رفرکشن آنها پایدار نشده است نیز احتمال جراحی مجدد بالا است. نکته مهم این است که در صورت امکان تمام تلاش ما برای درمان غیر جراحی چشم مذکور باشد وتا جایی که امکان دارد از انجام جراحی مجدد اجتناب شود.توجیه بیمار مبنی بر عوارض احتمالی عمل مجدد از یک سو و درمان مشکلات موجود بیمار از سوی دیگر می تواند در این راستا کمک کننده باشد. مثلاً بیماری که حدود یک دیوپتر میوپی باقیمانده دارد اگر توجیه شود که این میزان میوپی می تواند سن استفاده از عینک پیر چشمی را ده سال به تأخیر بیاندازد چه بسا از انجام جراحی مجدد منصرف شود. زمان عمل مجدد در بیماران مختلف متفاوت است. رفرکشن باقیمانده پس از عمل اولیه با مکانیزم های مختلف ایجاد می شود:

الف. Regression ( برگشت) و Progression ( پیشرفت)

میزان عیب انکساری حالتی است که بیمار پس از عمل خوب و راضی بوده است ولی به مرور زمان رفرکشن او برگشت و یا پیشرفت کرده است.به عنوان مثلال در بیمارمیوپی عمل شده در ماه های پس از عمل نمره چشم صفر بوده ولی یک سال پس از جراحی با شماره 2- مراجعه کرده است. نمره چشم این بیمار ممکن است بازگشت یا پیشرفت کرده باشد در این حالت بایستی تا زمان پایدار شدن رفرکشن صبر کنیم.

ب. کم اصلاحی( Under correction)

این بیماران بلافاصله پس از عمل تشخیص داده می شوند لذا می توانیم زودتر تصمیم بگیریم و مثلاً در عرض 3 ماه عمل مجدد انجام گیرد.

ج. بیش اصلاحی(Orer correction)

در این بیماران بایستی آنقدر صبر کنیم تا چشم حداکثر تغییرات را داشته باشد لذا بهتر است تا 6 ماه صبر کنیم تا عمل مجدد انجام گیرد.

رضایتمندی بیمار از اعمال جراحی کراتورفرکتیو

میزان رضایتمندی بیماران بستگی به میزان انتظارات آنها از عمل جراحی مذکور دارد. در صورتی که انتظارات بیمار بسیار بالا باشد( Unrealistic expectations)، علیرغم نتایج بالینی قابل قبول جراحی، رضایتمندی حاصل نمی شود اما در صورتی که انتظارات بیمار در حد مناسب و قابل قبول باشد، رضایتمندی بیمار بسیار خوب خواهد بود(realistic expectations) به شرط آنکه نتایج بالینی جراحی نیزمناسب باشد.درگروه اخیر، گاه علیرغم اینکه نتایج بالینی کمتر از انتظار است ولی در مجموع رضایتمندی بیمار حاصل خواهد شد. طبق مطالعه FDA، سالیانه حداقل 700هزار لیزیک در آمریکا انجام می شود که طبق بررسی های بعمل آمده مشخص شده که Significant problems بدنبال جراحی لیزری قرنیه بطور کلی شایع نمی باشد و اکثربیماران از outcame جراحی رضایت داشته اند که این رضایتمندی تا 96 درصد بوده است. شایع ترین علل عدم رضایت بیماران ناشی از باقی ماندن عیب انکساری، خشکی چشم( Dry Eye) و مشکلات بینایی در شب بوده است. البته بسیاری از این بیماران نیز علیرغم مشکلات مذکور در مجموع از عمل جراحی خود راضی بودند.

از دیگرنکات مهم جهت افزایش میزان رضایتمندی بیماران انتخاب صحیح آنان می باشد. گاه رضایتمندی بیماران فراتر از نتایج کلینیکی جراحی است و فاکتورهای متعدد دیگری در این مسئله دخالت دارد، نظیر وضعیت پسیکولوژی کلی بیمار، مقدار دردی که بیمار قبلاً تجربه کرده است، میزان رابطه مناسب بیماروپزشک ودر نهایت میزان درک بیمار.فاکتورهای پسیکولوژی نظیر satisfaction life، شخصیت افراد، اضطراب و افسردگی نقش بسزایی در میزان رضایتمندی بیمار دارد.

یکی دیگر از روش های افزایش رضایتمندی بیماران، توجیه آنها در خصوص عوارض شایع جراحی و آمادگی آنان برای پذیرش عوراض مذکور و درمانهای لازم از جمله احتمال جراحی مجدد است. به نظر اینجانب این جمله بطور دقیق بایدبرای بیمار توضیح داده شود که هیچگونه تضمینی مبنی بر دید 20/20 بدون عینک بعد از جراحی وجود ندارد. در صورتی که بیمار نیاز به دید 20/20 بدون عینک بعد از جراحی دارد، بهتر است که از انجام جراحی صرف نظر کند هر چند که در بسیاری از موارد دید 20/20 حاصل می شود.

نکته مهمتر در افزایش میزان رضایتمندی بیمار این است که در صورت وجود هر گونه بیماری زمینه ای و کنترا اندیکاسیون های مطلق یا نسبی جراحی رفرکتیو، از انجام جراحی صرف نظر شود و پزشک نباید تسلیم اصرار و خواهش بیمار شود.

دکتر رضا قنبرپور مقدم

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نابینایان چگونه خواب میبینند؟

شاید یکی از جالب ترین سؤالاتی که افراد بینا در مورد نابینایان می پرسند درباره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *