قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مقالات / رشد اجتماعی کودکان کم بینا و نابینا

رشد اجتماعی کودکان کم بینا و نابینا

رشد اجتماعی کودکان کم بینا و نابینا

هر کودکی به کمک حس بینایی و الگو پذیری، با دیگران ارتباط برقرار می کند. کودکان کم بینا به سبب ناتوانی های خود به آموزش مهارت های اجتماعی نیازمندند.
کودکان کم بینا و نابینا
کودکان کم بینا در مراکز آموزشی از دیدگاه آموزشی و اجتماعی با چالش های بزرگی رو به رو هستند و تلاش آن ها برای گذراندن دوره های آموزشی در کلاس های فراگیر، بیشتر وقت ها به اندازه ای زیاد است که نمی توانند زمان و فعالیت ویژه ای برای یادگیری و رشد رفتارهای اجتماعی خود اختصاص دهند. حتی اگر این کودکان در مدرسه های ویژه آموزش می بینند، والدین و آموزگاران باید به آن ها برای اجتماعی شدن و حضور در محیط هایی که بیشتر افراد آن بینا هستند، یاری کنند. آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان نابینا و کم بینا، با آموزش به کودکان درخود مانده (اوتیستیک) یا دارای دیگر معلولیت ها تفاوت دارد، چون مشکل بزرگ این کودکان کمبود اطلاعات در باره نشانه های دیداری رفتارهای اجتماعی است. اما بیشتر افراد جامعه با پرهیز از برقراری ارتباط و گفت و گو با کودکان نابینا این مشکل را دو چندان می کنند.

آموزش رفتارهای اجتماعی به دانش آموزان نابینا و کم بینا
مربیان و والدین باید با الگو سازی رفتارهای مناسب اجتماعی و تدارک فرصت هایی برای تمرین و یادگیری، مهارت های اجتماعی این کودکان را تقویت کنند. برای نمونه، مربیان می توانند روش یادگیری مشارکتی (کارگروهی، کمک اعضا به یکدیگر و مسئولیت پذیری برای به پایان رساندن کار) را بخش همیشگی فعالیت های کلاس قرار دهند.
برای رشد مهارت های اجتماعی این کودکان، فعالیت های کلاسی زیر پیشنهاد می شود:
– چند نفر از دانش آموزان را به عنوان راهنما با دانش آموز نابینا همراه کنید. به افراد راهنما آموزش دهید که الگوهای رفتاری مناسبی را تکرار، و به هم گروهی خود برای تغییر برخی رفتارهای ویژه یاری کنند. این روابط باید برپایه همکاری دو جانبه برنامه ریزی شود تا به احساس نیاز و وابستگی نیانجامد. عضو نابینا می تواند در کارهایی همچون انجام تکلیف ها به هم گروهی خود کمک کند. گاهی تعویض راهنماها نیز سبب یادگیری رفتارهای مختلف می شود.
– از دانش آموزان بخواهید پس از شنیدن گفت و گوی چند دوست نوجوان، در یک بحث گروهی راه هایی برای وارد شدن به این گفت وگو در زمان مناسب را پیشنهاد دهند و آن ها را اجرا کنند. سپس از دانش آموز نابینا بخواهید چند نقش متفاوت بازی کند.
-از دانش آموزان بخواهید با بازی هایی مانند پانتومیم و خواندن آواز با حرکات مختلف، ارتباط بدون گفت و گو برقرار سازند. دانش آموزان نابینا که سن بالاتری دارند نیز می توانند در گروه های نمایش و سرود شرکت کنند. افراد راهنما در گروه می توانند با نشانه های شنیداری دوستشان را برای انجام حرکت های مناسب بدن و چهره راهنمایی کنند.
– از همه دانش آموزان بینا و نابینا بخواهید که پنج گونه از فعالیت های مورد علاقهشان در اوقات بیکاری را نام ببرند. پس از مقایسه فعالیت ها، در یک گفت و گوی کلاسی از دانش آموز نابینا بخواهید فعالیت دلخواه خود و چگونگی یادگیری آن را توضیح دهد. سپس، افراد علاقه مند به یادگیری آن فعالیت را به همکاری با او فرا بخوانید.
والدین می توانند از روش های زیر برای آموزش رفتارهای اجتماعی به کودک نابینا یا کم بینای خود بهره بگیرند:
– کودک کم بینا را تشویق کنید به بررسی بخش های مختلف خانه، مدرسه و جامعه بپردازد و بر کار او نظارت داشته باشید. این کودک باید در همه فعالیت ها شرکت کند و با کودکان عادی در موقعیت های مختلف ارتباط داشته باشد.
– بیان کودک را برای توصیف حس خود در حضور دیگران تقویت کنید. کودک کم بینا باید در گفت و گوها به خوبی از گنجینه واژگان خود بهره بگیرد.
– به کودک خود آموزش دهید که چگونه به دیگران احترام بگذارد و با ادب باشد. با وجود دشواری درک بعضی موقعیت ها بدون دیدن آن ها، درباره اهمیت همزیستی و همکاری با افراد جامعه با او حرف بزنید و بر کارش نظارت داشته باشید. این کودک باید در همه فعالیت ها شرکت کند.
– بهتر است پیش از قرار گرفتن در موقعیت ویژه، کارهای لازم را با او به شکل نمایشی تمرین کنید.
– از آن جا که حالت چهره در روابط اجتماعی بسیار مهم است، از کودک خود بخواهید حالت های مختلف را در چهره اش نشان دهد و احساس خود را درباره آن ها بیان کند. با تفهیم اهمیت این حالت ها در روابط اجتماعی، برای استفاده مناسب از آن ها او را راهنمایی کنید.
دانش آموزان کم بینا نیز مانند دیگر کودکان دوست دارند در جمع پذیرفته و در گروه ها عضو شوند و دوستانی داشته باشند. آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان نابینا و کم بینا، با توجه به ویژگی های فردی در یادگیری، باید در موقعیت های واقعی و با کمک دیگر دانش آموزان علاقه مند به همکاری در گروه، انجام شود.

برگردان:
زهرا جوادی
منبع:
http://www.brighthub.com
www.ketabak.org

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نابینایان چگونه خواب میبینند؟

شاید یکی از جالب ترین سؤالاتی که افراد بینا در مورد نابینایان می پرسند درباره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *