قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اخبار نابینایان / عصای سفیدی که هنوز دیده نمی شود

عصای سفیدی که هنوز دیده نمی شود

عصای سفیدی که هنوز دیده نمی شود

درد نابینایان ندیدن نیست؛ دیده نشدن است. غصه نابینایان کارفرمایانی است که تحصیلات و توانمندی آنها را نمی‌بینند و اشتغال ترجیع‌بند مثنوی مشکلات آنها است. مشکل نابینایان در روز جهانی عصای سفید، همان عصایی است که هنوز استاندارد نیست.

بنابر گزارش ایسنا طبق آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت 39 میلیون نابینا در دنیا وجود دارد، اما نابینایی به مانند کوه یخ است، چرا که پیش بینی می‌شود حدود 246 میلیون نفر از جمعیت جهان دارای اختلال بینایی باشند و در این میان سهم ایران از جمعیت نابینایان جهان حدود 170 هزار نفر برآورد می‌شود.

زهرا نوع پرست – مدیرکل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی کشور – اظهار کرد: 170 هزار نفر از جمعیت کشور دارای قدرت بینایی کمتر از 0.1 هستند و در این میان 87 هزار و 654 نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم تفکیک میان افرادی که دارای اختلالات بینایی خفیف و شدید هستند، افزود:‌ نابینا فردی است که قدرت بینایی وی کمتر از 0.1 و کم بینا فردی است که قدرت بینایی وی مابین 0.1 تا 0.3 باشد.
مدیرکل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی همچنین عنوان کرد: از میان 87 هزار و 650 نفر افراد دارای اختلال بینایی تحت پوشش بهزیستی 47 هزار و 350 نفر دارای اختلال بینایی خیلی شدید هستند و جزو نابینایان قرار می‌گیرند.
وی در ادامه با بیان اینکه آمارهای ارائه شده در زمینه تعداد کم بینایان در کشور از سوی درگاه آماری کمتر از آمار پیش بینی شده در پژوهش‌های علمی است، گفت: این بدین علت است که هنوز در برخی استان‌ها معلولیت را انگ اجتماعی می‌دانند و فرد معلول را معرفی نمی‌کنند.

عیوب انکساری شایع‌ترین علل نابینایی
نوع پرست در ادامه در زمینه علل بروز نابینایی نیز گفت: به طور کلی میزان و درصد شیوع بیماریهایی که باعث کاهش بینایی می‌شوند در چند سال اخیر متفاوت بوده است. اگر در 20 سال گذشته عفونت‌های چشمی همچون “تراخم” شایع‌ترین علت نابینایی بود، اکنون عیوب انکساری شایع‌ترین علل نابینایی به شمار می‌رود.
وی در ادامه تاکید کرد: 80 درصد اختلالات نابینایی قابل پیشگیری هستند، چرا که اگر عیوب انکساری به موقع درمان نشوند به اختلالات شدید بینایی منجر می‌شوند.
به گفته نوع پرست 90 درصد از افرادی که دارای اختلال بینایی هستند در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به روز جهانی نابینایان (عصای سفید) گفت: در این روز سازمانها و نهادهای دولتی وظیفه دارند در زمینه خدمات خود برای نابینایان اطلاع رسانی کنند و یکی از این خدمات که از سوی سازمان بهزیستی پیگیری می‌شود، پیشگیری و توانمند سازی است.
نوع پرست در ادامه با اشاره به فعالیت 10 مرکز خانواده و کودک نابینا و کم بینا در سراسر کشور، تصریح کرد: رویکرد توانمندسازی در این مراکز خانواده محور است و خانواده و کودک مهارت‌های روزمره زندگی را فرا می‌گیرند. کودکان زیر شش سال در نوبت صبح و کودکان زیر 10 سال در نوبت بعد از ظهر از این مراکز خدمت می‌گیرند.
به گفته نوع پرست معلولان نابینا و کم بینا از نظر تحصیلات بالاترین رتبه را در میان سایر معلولان دارند و این امر نشانه توانمندسازی این افراد است.
وی همچنین از اعطای وسایل کمک توانبخشی از جمله عصا، رایانه،‌ کتاب بریل، درشت نماها و نرم افزارهای مخصوص به نابینایان خبر داد.
مدیرکل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی در ادامه از تجهیز اغلب کتابخانه‌های عمومی در استان‌های مختلف به برجسته نگارها سخن گفت.
وی با اشاره به نامگذاری هفته ای به نام هفته نابینا و بزرگداشت روزهای آن با همکاری NGOها گفت: 22 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، 23 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و توانمندسازی، 24 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و فناوری‌های نوین، 25 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و سازمان‌های مردم نهاد، 26 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و منابع مطالعاتی، 27 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و خانواده، 28 مهرماه روز نابینایان، کم بینایان و هنر نامگذاری شده است و در تمام این روزها مراسم ویژه‌ای برگزار می‌شود.
نوع پرست با اعلام محدودیت اعتباری سازمان بهزیستی برای ارائه خدمات به نابینایان گفت: از جمله مشکلاتی که درخواست رفع آن را داریم مرتفع شدن محدودیت اعتباری است تا بتوانیم بیش از پیش به نابینایان خدمت رسانی کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند.

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند. نمایندگان در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *