قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اخبار نابینایان / کاش غم نابینایان تنها غم ندیدن بود

کاش غم نابینایان تنها غم ندیدن بود

کاش غم نابینایان تنها غم ندیدن بود

مهمترین معضل و مشکل نابینایان اشتغال است
اشتغال مقدمه ساخت زندگی مطلوب است، اما نابینایان علی رغم کسب مهارت‌ها و طی کردن مدارج دانشگاهی همواره در استخدام‌ها از سوی بخش دولتی و خصوصی نادیده گرفته می‌شوند.
بنابر گزارش خبرگزاری ایسنا جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران تاکید کرد: مهمترین معضل و مشکل نابینایان اشتغال است، چرا که سازمان آموزش فنی حرفه‌ای و ارگانهای ذیربط از جمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای آموزش مهارت‌های لازم به نابینایان اقدامی انجام نمی‌دهند.
وی در ادامه با اشاره به نابینایانی که تحصیلات دانشگاهی دارند و درجات عالی علمی را گذرانده اند عنوان کرد: این افراد نیز با کم مهری ارگانهای دولتی در استخدام‌ها مواجه می‌شوند و علیرغم اینکه توانمند هستند، بیکار باقی می مانند و از جمله این کم لطفی‌ها باید به استخدام وزارت آموزش و پرورش و تضییع حقوق نابینایان در استخدام این وزارتخانه اشاره کرد.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران همچنین تاکید کرد: وقتی شغل در کار نباشد تامین اجتماعی نیست و وقتی تامین اجتماعی نباشد ازدواجی صورت نمی‌گیرد و مشکلات اجتماعی پدید می‌آید.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در ادامه با انتقاد از عدم برنامه ریزی و آموزش مهارتهای فنی حرفه ای به نابینایان گفت: ارگانهای ذیربط به خصوص سازمان فنی حرفه ای طبق قانون موظف است نسبت به آموزش افراد نابینا برنامه ریزی زیربنایی و اصولی داشته باشد، اما تا کنون به این وظیفه خود عمل نکرده است و پیگیری‌ها نیز بی‌نتیجه مانده است.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در ادامه بر لزوم ایجاد فرصت‌های برابر میان نابینایان و آحاد جامعه، احیای حقوق نابینایان و احیای برنامه‌هایی در خصوص آگاه سازی افراد جامعه نسبت به توانمندی نابینایان تاکید کرد.
جمالی همچنین با اشاره به عدم مناسب سازی شهرها گفت: علیرغم حرکت‌های کند شهرداری تهران همچنان وضعیت مناسب سازی ناوگان عمومی از جمله اتوبوس‌ها و مترو، پیاده رو‌ها و غیره نامطلوب است و نابینایان از عدم مناسب سازی رنج می‌برند.
وی در ادامه تاکید کرد:‌ ضروری است وزارت خانه‌ها و ارگان‌های دولتی که به طور مستقیم با افراد نابینا سر و کار دارند، از جمله وزارت علوم، ارشاد، تعاون و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش و راه و شهرسازی در برنامه‌های سالیانه خود بخشی را برای ارائه خدمت به معلولان بگنجانند.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در ادامه تاکید کرد: نابینایان نیازهای دیگر دارند و لازم است این نیازها را به طور ویژه دید و برای آن اعتبار منظور کرد.
وی همچنین بر لزوم جدی گرفتن قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تاکید کرد.
جمالی همچنین با اشاره به روز جهانی عصای سفید گفت: در این روز سازمانهای مردم نهاد و مسئولان درباره مشکلات نابینایان مذاکره می‌کنند و سازمان‌های دولتی گزارش عملکرد سال گذشته خود را در زمینه نابینایان ارائه می‌دهند.
وی در ادامه با انتقاد از عملکرد رسانه‌های جمعی در زمینه پرداختن به نابینایان گفت: در طول سال رسانه‌های جمعی اعم از صدا و سیما، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها هیچ مصاحبه، خبر و گزارشی درباره فعالیت‌ها، پیشرفت‌ها و مشکلات نابینایان منتشر نمی‌کنند.
جمالی اضافه کرد:‌ علیرغم اینکه در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان صدا و سیما موظف شده است در هفته دو ساعت برنامه در زمینه معلولان تولید کند، این موضوع همچنان محقق نشده است و تنها در روز جهانی عصای سفید رسانه‌های جمعی از جمله صدا و سیما به انتشار چند مصاحبه تلفنی بسنده می‌کنند.
شاید شادی کمی از نابینایان دورتر باشد، تنها کمی؛ چراکه وقتی در جستجوی نبض زندگی پا به خیابان‌های شهر می‌گذارند و عصای سفیدشان زندگی را جستجو می‌کند راه پیش پایشان چندان هموار نباشد.
کاش غم آنها تنها غم ندیدن و نه دیده نشدن بود، چرا که وقتی با هزاران امید پله پله کلاس‌های درس و سالهای دانشگاه را طی می‌کردند، آینده برایشان روشن بود، اما حال در جستجو کار نه تنها پاهایشان شاید عصایشان هم خسته شده باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند.

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند. نمایندگان در …

یک دیدگاه

  1. ممنون از این عنوان خوبتون. واقعا ای کاش”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *