قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مذهبی / عيد نوروز و شبهات متوجه به آن

عيد نوروز و شبهات متوجه به آن

عيد نوروز و شبهات متوجه به آن

بسم الله الرحمن الرحيم

برگرفته شده از شبكه جهاني ولايت

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

آقاي محسني (پرسشگر): آقايان وهابي‌ها به هر بهانه اي مي‌خواهند عليه شيعه اقدام كنند يا شبهه مطرح كنند. در مورد بحث عيد نوروز و جشن‌ها و لباس نو پوشيدن‌ها هم مي‌گويند ما هم‌چنين چيزي در دين نداريم و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هم‌چنين كاري نكرده است. آيا وهابيت نسبت به مراسم عيد نوروز هم شبهاتي مطرح كرده‌اند؟
استاد حسيني قزويني (کارشناس): آقايان وهابي‌ها همين‌طور در كمين نشسته‌اند تا قضيه‌اي را از شيعيان و اعمالي كه در جامعه شيعي صورت مي‌گيرد، زير ذره‌بين بگيرند و شبهاتي را مطرح كنند. از جمله آنها، قضيه عيد نوروز است و در سايت‌هاي مختلف وهابي‌ها و أهل سنت نوشته‌اند و حتي در مسجد دار العلوم مكي زاهدان هم آقايان خطباء و علماء أهل سنت رسماً اعلام كرده‌اند كه عيد نوروز بدعت است.
ما كاري با اينها نداريم، ولي آنچه كه در سايت نوار اسلام و اسلام تيْپ هست، يك مقاله‌اي هست كه عيد نوروز را زير سؤال برده است و من بعضي از قسمت‌هايش را عرض مي‌كنم و خوانندگان عزيز ببينند كه اين آقايان همانند مگس دنبال اين هستند كه جايي را پيدا كنند تا بتوانند شبهه افكني كنند و ذهن خواننده را مشوش كنند. با يك‌سري مطالبي كه كاملاً مخدوش است و اصلاً و ابداً با مباني اسلامي سازگاري ندارد.

شبهه اول:
در اين مقاله آمده است: ما در ايران مي‌بينيم كه عيد قربان يك روز و عيد نوروز 15 روز است.
اين يكي از شبهات‌شان است كه به عنوان يك اشكال اساسي و مهم مطرح كرده‌اند!!!
شما أهل سنت هم عيد فطر را يك هفته تعطيل مي‌كنيد، حال آن‌كه در اسلام، يك روز بيشتر عيد نيست. در كشورهاي عربي و در عربستان سعودي، نزديك به يك هفته تعطيل مي‌كنند و در بعضي از كشورها 10 روز تعطيل مي‌كنند. هم‌چنين در اول ماه محرم كه عيد نيست، شما حدود 10 روز به عنوان عيد تعطيل مي‌كنيد. اين چه ارتباطي به اين قضيه دارد؟

شبهه دوم:
در اين مقاله آمده است: علماء مذهب شيعه چون با اسلام كينه دارند، سعي در رايج كردن اين عيد داشته، حتي برايش دعا و غسل ساخته‌اند و باز مي‌گويند بدعت نيست.
اين واقعاً خيلي عجيب است! ما نمي‌دانيم كه واقعاً بايد به حرف اينها بخنديم يا به بدبختي و بيچارگي اينها گريه كنيم؟! و فقط مي‌توانيم بگوييم:
الحمد لله الذي جعل أعدائنا من الجهلاء.
يا به تعبير امام سجاد (عليه السلام):
الحمد لله الذي جعل أعدائنا من الحمقاء.
اگر شيعه براي عيد نوروز، دعا يا غسل آورده است، برگرفته از مكتب أهل بيت (عليهم السلام) است و با سندهاي صحيح، بزرگان و فقهاء ما به اين روايات عمل كرده‌اند و برگرفته از أهل بيتي است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) آنها را عِدْل قرآن قرار داده است.
شما آمده‌ايد به خاطر عداوتي كه با پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) داريد و خيلي واضح و روشن است، براي جشن ولادت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) گفته‌ايد كه «اين از بدعت‌هاي محْدثه در دين است». آيا اين يك نوع عداوت با پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) نيست؟
در كتاب مجموع فتاواي بن باز، جلد 1، صفحه 183 آمده است:
لا يجوز الإحتفال بمولد الرسول و لا غيره، لأن ذلك من البدع المحدثة في الدين.
كسي كه عشق به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) دارد و مي‌خواهد عشق به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) را با يك جشن ميلاد گرفتن اظهار كند، آيا اين بدعت است؟ روز 12 ربيع الأول كه روز ميلاد نبي مكرم (صلي الله عليه و‌‌ آله) است، در تمام جوامع أهل سنت عيد برقرار مي‌كنند و اين يكي از شعائر ديني است و طبق آيه شريفه:
و َعَزَّرُوهُ
سوره أعراف / آيه 157
اين كار، تعزير و تكريم پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) است. با اين حال، آيا علماء شيعه با پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) عداوت دارند يا علماء وهابي؟
وقتي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) از دنيا رفته است، مردم عزادار هستند، ولي ايشان مي‌گويد:
لا يجوز الإحتفال بمن مات من الأنبياء و الصالحين و لا إحياء ذكراهم بالموالد و رفع الاعلام و لا بوضع السرج و الشموع علي قبورهم و لا ببناء القباب و المساجد علي أضرحتهم أو كسوتها، لأن جميع ما ذكر من البدع المحدثة في الدين و من وسائل الشرك.
جايز نيست كسي در رحلت انبياء و صالحين مجلس عزاداري برقرار كند و … بدعت است و از وسائل شرك است.
ولي اگر كسي بيايد براي آقاي ألباني به عنوان يك عالم، مجلس بزرگداشت در عربستان سعودي بگيرد، هيچ اشكالي ندارد؛ چون ألباني از علماء وهابي است و خدماتي به آقايان وهابي‌ها كرده است و چند كتاب نوشته است. ولي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) كاري نكرده است براي وهابي‌ها، جز اين‌كه بشارت داده است از منطقه شرق، از درعيه، شاخ شيطان برمي‌خيزد و نسبت به دين و قرآن هتاكي مي‌كند. چون پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) از ظهور اينها پيشگويي كرده است و از اينها به عنوان شاخ شيطان تعبير كرده است. حتي آقاي زيني دحلان، از علماء بزرگ أهل سنت مي‌گويد:
اگر نبود در مذمت وهابي‌ها، مگر همين يك روايت از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله)، كافي بود كه ما بدانيم اينها چقدر با دين عداوت دارند.
آقاي بزرگوار مقاله‌نويس! آقاي خطيبي كه مي‌گويي علماء شيعه با اسلام عداوت دارند و تعطيلات عيد نوروز را بيش از تعطيلات عيد قربان قرار داده‌اند! آيا علماء شيعه عداوت دارند يا علماء وهابي كه رسماً فتوا داده‌اند:
اگر كسي قبل و وسط و بعد از اذان بر پيامبر (صلي الله عليه و سلم) صلوات بفرستد، بدعت در دين است.
فتاوي اللجنة الدائمة للبحوث و الإفتاء، ج 2، ص 501، فتواي شماره 9696 ـ فتاواي اسلاميه بن باز، ج 1، ص 251
آقاي زيني دحلان (متوفاي 1304 هجري) كه مفتي مكه مكرمه بود، در كتاب فتنة الوهابية، صفحه 20 مي‌گويد:
محمد بن عبد الوهاب (كه از مؤسسين سياسي وهابيت است) دستور داده بود كسي حق ندارد بر بالاي منبر و بعد از اذان بر پيامبر (صلي الله عليه و سلم) صلوات بفرستد:
حتي أن رجلا صالحا كان أعمي و كان مؤذنا و صلي علي النبي صلي الله عليه و سلم بعد الأذان بعد أن كان المنع منهم، فأتوا به إلي إبن عبد الوهاب فأمر به أن يقتل فقتل.
يك مردي صالح كه نابينا بود، اذان مي‌گفت و بعد از اين‌كه دستور داده شد بعد از اذان نبايد بر پيامبر (صلي الله عليه و سلم) صلوات فرستاد، بعد از اذان بر پيامبر (صلي الله عليه و سلم) صلوات فرستاد. او را نزد محمد بن عبد الوهاب آوردند و محمد بن عبد الوهاب دستور قتل او را داد و او را كشتند.
آقاي بزرگوار! علماء شيعه با دين و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) عداوت دارند يا علماء شما؟
اين آقاياني كه فتوا صادر مي‌كنند:
كسي كه مكه مي‌رود، اگر زياد به حرم پيامبر (صلي الله عليه و سلم) برود و بيرون بيايد، بدعت است.
آيا اين عداوت نيست؟ كسي كه به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) عشق دارد و سراسر وجودش لبريز از محبت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) است و سال‌ها در نوبت بوده و در انتظار بوده و توفيق رفتن به مدينه منوره را پيدا كرده و مي‌رود حرم پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) را مي‌بيند و عشق مي‌كند. بعضي از افراد بودند كه بعد از نماز صبح، صبحانه مي‌خوردند و باز به حرم نبوي (صلي الله عليه و آله) مي‌رفتند و تا نماز ظهر آنجا بودند و ظهر برمي‌گشتند به هتل و غذايي مي‌خوردند و مي‌رفتند تا آخرين لحظه‌اي كه حرم بسته مي‌شد، در آنجا بودند.
من در يكي از ايام ماه رمضان كه در مدينه منوره بودم، حدوداً بعد از ساعت 12 به حرم مي‌رفتم و مي‌ديدم تعداد زيادي از أهل سنت مي‌آمدند و فقط مي‌نشستند و مانند نگاه يك عاشق دلباخته به معشوق، ضريح مطهر نبي مكرم (صلي الله عليه و‌‌ آله) را تماشا مي‌كردند و قطرات اشك‌شان مي‌ريخت. آن وقت اين آقا فتوا مي‌دهد:
كسي كه مكه مي‌رود، اگر زياد به حرم پيامبر (صلي الله عليه و سلم) برود و بيرون بيايد، بدعت است.
اگر به اين عنوان برود آنجا دعا كند تا شايد به خاطر پيامبر (صلي الله عليه و سلم) دعايش به اجابت برسد، بدعت است.
اين فتواي آقاي صالح فوزان، عضو لجنه دائم إفتاء و عضو هيئت كبار علماء و جزء مفتيان و اساتيد طراز اول عربستان سعودي است در مجلة الدعوة، صفحه 107، شماره 1612.
علماء شيعه عداوت با پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) دارند يا علماء شما؟
مي‌گويند: اگر كسي صلوات بفرستد يا آيه قرآن بخواند و به پيامبر (صلي الله عليه و سلم) هديه كند، حرام و بدعت است.
من نمي‌دانم اين فتاوي را از كجا در مي‌آورند؟! فتوا بايد يا مستند به آيه‌اي باشد يا مستند به يك روايتي باشد يا مستند به يك سيره‌اي باشد. اين آقايان همين‌طوري شب مي‌نشينند و صبح فتوا صادر مي‌كنند:
اگر كسي صلواتي بفرستد يا آيه قرآني بخواند و به پيامبر (صلي الله عليه و سلم) هديه كند، حرام و بدعت است.
فتاوي اللجنة الدائمة للبحوث و الإفتاء، ج 9، ص 58، فتواي شماره 3582
اينها دنبال چه مي‌گردند؟ قضيه چيست؟ آيا اينها به دنبال اين هستند كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) را در ميان مسلمانان غريب كنند و فاصله بياندازند بين مردم و حقائق ديني؟
فتوا مي‌دهند:

رفتن به غار حراء بدعت است.
با اين‌كه خود قرآن مي فرمايد:
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ
سوره أحزاب / آيه 21
پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) به غار حراء مي‌رفت و ما هم به تبعيت از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) به غار حراء مي‌رويم. اين كجايش بدعت است؟
مي‌گويند:
من ضرايع الشرك بالله.
رفتن به غار حراء، از وسائل شرك به خداست.
فتاوي اللجنة الدائمة للبحوث و الإفتاء، فتواي شماره 5302
من نمي‌دانم اگر كسي كه به غار حراء مي‌رود، براي خداوند شريك قائل مي‌شود؟ كسي كه به غار حراء مي‌رود و محل عبادت و خشوع و خضوع پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) را و محل نزول قرآن را مي‌بيند، عشق مي‌كند و به خدا نزديك مي‌شود. چرا بايد اين كار شرك باشد؟
جالب اين است كه آقاي بن عثيمين فتوا داده است در كتاب مجموع الفتاوي، شماره 366 و مي‌گويد:
اگر كسي به ضريح پيامبر (صلي الله عليه و سلم) و پرده كعبه دست بكشد، بدعت است.
آقاياني كه مشرف شده‌اند به مدينه منوره و مكه مكرمه، مي‌بينند كه تعدادي از شرطه‌ها در آنجا ايستاده‌اند تا اگر كسي دست به پرده كعبه بزند، او را توبيخ مي‌كنند. ولي شما ببينيد در سال 1426 هجري كه ملك فهد از دنيا رفته بود و مي‌آمدند با ملك عبد الله بيعت مي‌كردند، من خودم هر روز شاهد تلويزيون‌هاي عربستان سعودي بودم و مي‌ديدم كه شخصيت‌هاي طراز اول مي‌آمدند دست و پيشاني و عباي آقاي ملك عبد الله را مي‌بوسيدند. اينها عين عبادت است، ولي اگر كسي بيايد به پرده كعبه و ضريح نبي مكرم (صلي الله عليه و‌‌ آله) دست بكشد، عين شرك است!!! ما واقعاً نمي‌دانيم كه اينها چه هدفي را دنبال مي‌كنند!!!

آقاي محسني: وهابي‌ها مي‌گويند: پيامبر (صلي الله عليه و سلم) عيد نوروز را جشن نگرفته و اهميت نداده و غسل نكرده است و شيعيان خلاف سيره پيامبر (صلي الله عليه و سلم) عمل مي‌كنند و اينها از بدعت‌هايي است كه شيعيان از خودشان ساخته‌اند.
در اين مورد توضيح بفرماييد.
استاد حسيني قزويني: با توجه به سؤالي كه حضرت‌عالي كرديد، واقعاً آدم نمي‌داند چه كند؟! در همين مقاله‌اي كه اين آقايان آورده‌اند، اين تعبير را به كار برده‌اند:
آيا رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ سلم) روز نوروز را غسل نوروز مي‌كردند؟ شايد شيعه بگويد نوروز پيش ما يك جشن ملي است. در حالي‌كه اعياد .؟. مذهبي است و جواب اين است: خير، نوروز يك عيد ديني است. باور نداريد، از زرتشتي‌ها بپرسيد.
خيلي جالب است! اين نهايت عقل اين آقا را مي‌رساند.
اين افرادي كه اين مقاله را نوشته‌اند، ظاهراً در ايران زندگي مي‌كنند و يك عمر در كنار ايراني‌ها بودند يا در افغانستان يا در كشورهاي ديگر. آيا تا به حال از يك بچه شيعه يا از يك پير زن شنيده‌اند كه بيايند عيد نوروز را گرامي بدارند به نيت يك عيد مذهبي؟!!! يا به نيت اين‌كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) گفته است، ما اين عيد نوروز را جشن بگيريم؟!!! اين آقا از الفباي عُرفيات جامعه ايراني يا افغاني يا تاجيكي يا كشورهاي ديگري كه عيد نوروز را گرامي مي‌دارند، خبر ندارد. همان‌طور كه وهابي‌ها فتوا دادند:
اگر كسي روز معلم را عيد بگيرد، اشكالي ندارد. اگر كسي روز ارتش را عيد بگيرد، اشكالي ندارد.
ما هم عيد نوروز را جشن مي‌گيريم. بنده در كتاب وهابيت از منظر عقل و شرع تمام مداركش را آورده‌ام. در اينجا هيچ اشكالي ندارد، چون عربستان سعودي و آقايان وهابي‌ها اين روزها را عيد مي‌گيرد. ولي اگر كسي در جامعه شيعي عيد نوروز را عيد بگيرد، اشكال دارد و اين آقايان علم غيب هم دارند كه ما به خاطر عيد مذهبي، نوروز را عيد مي‌گيريم و اگر قبول نداريم، بايد برويم از زرتشتي‌ها سؤال كنيم!!! ما هم مي‌گوييم اين كارهايي كه شما وهابي‌ها انجام مي‌دهيد، همه‌اش ضد دين است، اگر قبول نداريد، برويد از يهوديان بپرسيد؛ ما اين را با دليل ثابت كرده‌ايم. اگر شما وهابي‌ها قبول نداريد كه با پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) و آثار پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) و أهل بيت (عليهم السلام) مبارزه مي‌كنيد و مي‌خواهيد ميان مردم و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فاصله بياندازيد، برويد از يهوديان بپرسيد.

آقاي محسني: يكي از اساسي‌ترين سؤالات ما در اين بخش اين سؤال است كه آيا ائمه (عليهم السلام) در رابطه با عيد نوروز رواياتي را مطرح كرده‌اند يا نه؟
استاد حسيني قزويني: در رابطه با عيد نوروز، ما رواياتي از ائمه (عليهم السلام) داريم و بعضي از اينها روايات صحيح هستند و هيچ مشكلي ندراند و اگر صحيح هم نباشند، در حدّ مستفيض هستند.

روايت اول:
مرحوم شيخ صدوق (ره) در من لا يحضره الفقيه، جلد 3، صفحه 300، حديث 4073 روايتي را نقل مي‌كند:
أتي علي (عليه السلام) بهدية النيروز، فقال (عليه السلام): ما هذا؟ قالوا: يا أمير المؤمنين! اليوم النيروز، فقال (عليه السلام): إصنعوا لنا كل يوم نيروزا.
خدمت أمير المؤمنين (عليه السلام) يك هديه روز نوروز آوردند و آن حضرت فرمود: اين چيست؟ گفتند: اي أمير المؤمنين! امروز روز نوروز است. حضرت فرمود: (اگر قرار است هديه بياوريد) شما هر روز را براي ما نوروز قرار بدهيد.
وسائل الشيعة (چاپ آل البيت) للحر العاملي، ج 17، ص 288
يعني هر روزتان نوروز باد. أمير المؤمنين (عليه السلام) نه تنها مخالفتي با عيد نوروز نكرده است، بلكه تائيد عملي و قولي هم فرموده‌اند.

روايت دوم:
مرحوم محدث نوري (ره) در مستدرك الوسائل، جلد 6، صفحه 154، حديث 6679 روايتي از أمير المؤمنين (عليه السلام) نقل مي‌كند كه فرمود:
اليوم لنا عيد و غدا لنا عيد و كل يوم لا نعصي الله فيه فهو لنا عيد.
امروز براي ما عيد است و فردا هم عيد است و هر روزي كه ما خدا را معصيت نكنيم، آن روز عيد است.
پيام اين روايت اين است كه اگر كسي در شب عيد نوروز يا روز عيد نوروز به بطالت و لهو و لعب و گناه و معصيت بگذراند، نه تنها روز عيد نيست، بلكه روز بدبختي و مصيبت براي اوست. اگر امروز با لهو و لعب و گناه لذت مي‌برد، ولي روزي فرا خواهد رسيد كه در برابر همين يك گناه، سال‌ها در جهنم عذاب مي‌كشد.
امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد:
إن العبد ليحبس علي ذنب من ذنوبه مائة عام و إنه لينظر إلي أزواجه في الجنة يتنعمن.
چه بسا فرداي قيامت، يك بنده به خاطر يك گناه، يكصد سال در جهنم بماند، در حالي‌كه خانواده‌اش در بهشت غرق در نعمت هستند.
الكافي للشيخ الكليني، ج 2، ص 272 ـ وسائل الشيعة (چاپ آل البيت) للحر العاملي، ج 15، ص 300 ـ الأمالي للشيخ الصدوق، ص 497 ـ مستدرك سفينة البحار للشيخ علي النمازي الشاهرودي، ج 3، ص 452
پيام روايت أمير المؤمنين (عليه السلام) اين است كه روز عيد، روزي است كه ما در آن روز گناه نكنيم. همان‌طور كه فقيه عالي‌قدر حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي اشاره كردند، روزي است كه ما بتوانيم سنت‌هاي اسلامي را در اين روز إحياء كنيم و آن كينه‌هاي ديرينه‌اي كه از برادران ديني و از أقرباء و خويشاوندان داريم، كنار بگذاريم و صله رحم كنيم و هدايايي براي پدر و مادر و فرزندان و خواهران و برادران و دوستان‌مان ببريم. روز عيد، در حقيقت، روز إحياء سنت نبي مكرم (صلي الله عليه و‌‌ آله) است.

روايت سوم:
مرحوم شيخ طوسي (ره) در مصباح المتهجد از امام صادق (عليه السلام) نقل مي‌كند و روايت از معلي بن خنيس است. البته بعضي از بزرگواران نسبت به معلي بن خنيس اشكال مي‌كنند و إن شاء الله عرض خواهم كرد كه نه تنها ايشان مورد اشكال نيست، بلكه مورد تائيد هم هست. در اين روايت آمده است:
إذا كان يوم النيروز فاغتسل و البس أنظف ثيابك و تطيب بأطيب طيبك و تكون ذلك اليوم صائما، فإذا صليت النوافل و الظهر و العصر، فصل بعد ذلك أربع ركعات، تقرأ في أول كل ركعة فاتحة الكتاب و عشر مرات «إنا أنزلناه في ليلة القدر» و في الثانية فاتحة الكتاب و عشر مرات «قل يا أيها الكافرون» و في الثالثة فاتحة الكتاب و عشر مرات «قل هو الله أحد» و في الرابعة فاتحة الكتاب و عشر مرات المعوذتين و تسجد بعد فراغك من الركعات سجدة الشكر و تدعو فيها يغفر لك ذنوب خمسين سنة.
وقتي روز نوروز شد، غسل كن و پاكيزه‌ترين لباس‌هايت را بپوش و بهترين عطرهايت را استفاده كند و اين روز را روزه بگير و وقتي نماز ظهر و عصر و نوافل را خواندي، يك نماز 4 ركعتي هم بخوان و در ركعت اول، سوره فاتحة الكتاب و ده مرتبه سوره قدر را بخوان و در ركعت دوم هم سوره فاتحة الكتاب و ده مرتبه سوره كافرون و در ركعت سوم هم سوره فاتحة الكتاب و ده مرتبه سوره توحيد و در ركعت چهارم هم سوره فاتحة الكتاب و ده مرتبه سوره ناس و فلق را بخوان و بعد از نماز هم سجده شكر بجا بياور و در سجده دعا كن تا خداوند گناهان 50 سالت را بيامرزد.
مصباح المتهجد، ص 790 ـ وسائل الشيعة (چاپ آل البيت) للحر العاملي، ج 8، ص 173
اين نشان مي‌دهد كه ائمه (عليهم السلام) نه تنها نسبت به عيد نوروز مخالفتي نداشتند، بلكه تشويق هم داشتند و غسلي هم براي اين روز معين كرده‌اند و فقهاء ما طبق همين روايات، غسل در عيد نوروز را يكي از غسل‌هاي مستحبي دانسته‌اند. اين آقايان وهابي‌ها كه حرف‌هاي بي‌پايه و اساس مي‌زنند كه شيعه براي اين روز غسل قرار داده، بدانند كه ما رواياتي از أهل بيت (عليهم السلام) داريم كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هم اين أهل بيت (عليهم السلام) را عِدْل قرآن قرار داده است. اين‌كه شما دست‌تان از دامن أهل بيت (عليهم السلام) بريده شده است، گناه ما چيست؟

آقاي محسني: آيا عيد نوروز با عيد غدير مصادف بوده است؟
استاد حسيني قزويني: البته در همين كابل و در آمريكا هم در مسجد امام علي (عليه السلام) تعدادي زيادي از مسلمانان افغانستان و پاكستان و كشورهاي ديگر، در روز عيد غدير، پرچم أمير المؤمنين (عليه السلام) را بلند مي‌كنند. حتي در جلسات درس هم از من زياد سؤال مي‌كردند كه آيا واقعاً روز عيد نوروز مصادف بود با روز غدير يا نه؟
در اينجا دو مسئله است:
1. محاسبه با تقويم
بايد ببينيم كه از نظر محاسبات سالي و تقويمي، آيا اين دو روز با هم مصادف هستند يا خير؟
بنده خودم همين امروز برنامه‌هاي مختلفي را براي تبديل تاريخ ديدم. اين موضوع را هم جستجو كردم كه روز 18 ذي الحجه سال 10 هجري قمري مطابق با چه روزي از تاريخ هجري شمسي خواهد بود؟ دقيقاً ديدم كه روز چهارشنبه كه عيد غدير سال 10 هجري قمري بود، مصادف بود با روز اول فروردين سال 11 هجري شمسي. برنامه‌هاي كامپيوتري هم شايد يك يا دو روز اشتباه كند، ولي اين‌طور نيست كه ده‌ها روز اشتباه كند.
در روايات هم داريم كه مرحوم إبن فهد حلي (ره) كه از فقهاء نامدار شيعه و از شخصيت‌هاي برجسته است، در كتاب المهذب البارع كه از كتاب‌هاي فقهي معتبر شيعه است، نقل مي‌كند كه امام صادق (عليه السلام) به معلي بن خنيس فرمود:
إن يوم النيروز هو اليوم الذي أخذ فيه النبي (صلي الله عليه و آله) لأمير المؤمنين (عليه السلام) العهود بغدير خم، فأقروا له بالولاية، فطوبي لمن ثبت عليها و الويل لمن نكثها.
روز نوروز روزي بود كه نبي مكرم (صلي الله عليه و‌‌ آله) در غدير خم، أمير المؤمنين (عليه السلام) را به عنوان ولي أمر مسلمين معرفي كرد و از مسلمانان عهد گرفت. خوشا به حال كسي كه بر ولايت حضرت علي (عليه السلام) ثابت قدم بماند و واي بر كساني كه ولايت حضرت علي (عليه السلام) را بشكنند و عهدشكني كنند.
المهذب البارع لإبن فهد الحلي، ج 1، ص 190 ـ وسائل الشيعة (چاپ آل البيت) للحر العاملي، ج 8، ص 173 ـ جامع أحاديث الشيعة للسيد البروجردي، ج 7، ص 421
مرحوم علامه مجلسي (ره) خيلي مفصل نقل مي‌كند و مي‌گويد:
رأيت في بعض الكتب المعتبرة …
در بعضي از كتب معتبر ديدم …
… عن معلي بن خنيس، قال: دخلت علي الصادق جعفر بن محمد (عليه السلام) يوم النيروز، فقال (عليه السلام): أتعرف هذا اليوم؟ قلت: جعلت فداك، هذا يوم تعظمه العجم و تتهادي فيه. فقال أبو عبد الله الصادق (عليه السلام): و البيت العتيق الذي بمكة ما هذا إلا لأمر قديم، أفسره لك حتي تفهمه. قلت: يا سيدي! إن علم هذا من عندك أحب إلي من أن يعيش أمواتي و تموت أعدائي! فقال: يا معلي! إن يوم النيروز هو اليوم الذي أخذ الله فيه مواثيق العباد أن يعبدوه و لا يشركوا به شيئا و أن يؤمنوا برسله و حججه و أن يؤمنوا بالأئمة (عليهم السلام) و هو أول يوم طلعت فيه الشمس و هبت به الرياح و خلقت فيه زهرة الأرض و هو اليوم الذي استوت فيه سفينة نوح (عليه السلام) علي الجودي و هو اليوم الذي أحيي الله فيه الذين خرجوا من ديارهم و هم ألوف حذر الموت فقال لهم الله موتوا ثم أحياهم.
معلي بن خنيس مي‌گويد: روز عيد نوروز خدمت امام صادق (عليه السلام) رسيدم و حضرت فرمود: آيا اين روز را مي‌شناسي؟ گفت: فدايت شوم! روزي است كه عجم‌ها بزرگش مي‌دارند و به هم هديه مي‌دهند. فرمود: قسم به كعبه‌اي كه در مكّه است! اين شيوه براي امريست ديرين كه تفسيرش كنم برايت تا بفهمي. گفتم: اي آقايم! اگر آن را از شما ياد بگيرم، بهتر است نزد من از اين‌كه مرده‌هايم زنده شوند و دشمنانم بميرند. حضرت فرمود: در نوروز بود كه خدا از بنده‌هايش پيمان گرفت تا او را بپرستند و چيزي را شريك با او نسازند و به رسولان و حججش ايمان بياورند و به ائمه (عليهم السلام) ايمان بياورند. نوروز نخستين روزي است كه خورشيد در آن تابيده و باد وزيده و گل در زمين شكفته شد، روزي است كه كشتي نوح (عليه السلام) بر كوه جودي استوار شد و روزي است كه خدا در آن هزاران نفر را كه از ترس مرگ گريخته و مرده بودند، زنده كرد.
و هو اليوم الذي نزل فيه جبرئيل على النبي (صلى الله عليه و آله) و هو اليوم الذي حمل فيه رسول الله (صلي الله عليه و آله) أمير المؤمنين (عليه السلام) على منكبه، حتى رمى أصنام قريش من فوق البيت الحرام فهشمها و كذلك إبراهيم (عليه السلام) و هو اليوم الذي أمر النبي (صلي الله عليه و آله) أصحابه أن يبايعوا عليا (عليه السلام) بإمرة المؤمنين و هو اليوم الذي وجه النبي (صلي الله عليه و آله) عليا (عليه السلام) إلى وادي الجن يأخذ عليهم البيعة له و هو اليوم الذي بويع لأمير المؤمنين (عليه السلام) فيه البيعة الثانية و هو اليوم الذي ظفر فيه بأهل النهروان و قتل ذا الثدية و هو اليوم الذي يظهر فيه قائمنا و ولاة الأمر و هو اليوم الذي يظفر فيه قائمنا بالدجال فيصلبه على كناسة الكوفة و ما من يوم نيروز إلا و نحن نتوقع فيه الفرج، لأنه من أيامنا و أيام شيعتنا، حفظته العجم و ضيعتموه أنتم و …
روزي است كه جبرئيل به رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ آله) فرود آمد و روزي است كه رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ آله) علي (عليه السلام) را بر دوش گرفت تا بت‌هاي قريش را از فراز كعبه افكند و خُرد كرد و روزي است ابراهيم (عليه السلام) هم‌چنين كاري كرد با بت‌ها و روزي است كه رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ آله) فرمود تا اصحابش‌ با أمير المؤمنين (عليه السلام) بيعت كردند و روزي است كه رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ آله) علي (عليه السلام) را به وادي جنيان فرستاد تا از آنها بيعت گيرد و روزي است كه دوباره مردم با علي (عليه السلام) بيعت كردند و روزي است كه بر خوارج نهروان پيروز شد و ذو الثدية را كشت و روزي است كه قائم ما ظهور مي‌كند و روزي است كه قائم ما بر دجّال پيروز مي‌شود و او را در زباله‌دان كوفه بر دار زند و نوروزي نيايد جز اين‌كه ما توقع فرج داريم؛ زيرا از روزهاي ما و روزهاي شيعيان ما است، عجم و فارس‌ها آن روز را نگه داشتند و شما آن را ضايع كرديد و … .
بحار الأنوار للعلامة المجلسي، ج 56، ص 91

جايگاه معلي بن خنيس
اما در رابطه با معلي بن خنيس حرف خيلي زياد است. يكي از بزرگواران هم مي‌گفتند كه إبن غضائري او را تضعيف كرده است. بنده افتخار داشتم كه 20 سال در حوزه علميه، تدريس رجال داشتم و اگر بنا باشد كسي در حوزه علميه كتاب‌هاي رجالي را ورق زده باشد، بنده بيش از ديگران ورق زده‌ام. در رابطه با اصل كتاب إبن غضائري بحث است كه آيا اين كتاب براي إبن غضائري است يا براي دشمنان شيعه؟ حتي بعضي از بزرگان مانند شيخ آقا بزرگ تهراني بحثي دارد كه يكي از دشمنان شيعه اين كتاب را به نام شيعه و در زير پوشش إبن غضائري نوشته است و خود مرحوم حضرت آيت الله العظمي خوئي (ره) هم در جاي‌جاي معجم رجال الحديث هم مي‌گويد انتساب اين كتاب به إبن غضائري براي ما روشن نيست.
مرحوم حضرت آيت الله العظمي خوئي (ره) در معجم رجال الحديث، جلد 19، صفحه 258 در رابطه با معلي بن خنيس حدود 12 صفحه بحث كرده است و روايات متعددي در مدح و ثناء معلي بن خنيس از ائمه (عليهم السلام) آورده است و بررسي كرده كه اين روايت كلاً صحيح است. رواياتي هم در مذمت معلي بن خنيس آورده و تك‌تك آنها را ردّ كرده و سپس مي‌گويد:
و الذي تحصل لنا مما تقدم أن الرجل جليل القدر و من خالصي شيعة أبي عبد الله، فإن الروايات في مدحه متضافرة، على أن جملة منها صحاح كما مر و فيها التصريح بأنه كان من أهل الجنة قتله داود بن علي و يظهر من ذلك أنه كان خيرا في نفسه و مستحقا لدخول الجنة و لو أن داود بن علي لم يقتله. نعم، لا مضايقه في أن تكون له درجة لا ينالها إلا بالقتل، كما صرح به في بعض ما تقدم من الروايات و مقتضى ذلك أنه كان رجلا صدوقا، إذ كيف يمكن أن يكون الكذاب مستحقا للجنة و يكون موردا لعناية الصادق (عليه السلام) و يؤكد ذلك شهادة الشيخ بأنه كان من السفراء الممدوحين و أنه مضى على منهاج الصادق (عليه السلام).
از آنچه كه درباره معلي بن خنيس مقدم شد، نتيجه‌اش اين است كه مردي با جايگاه ويژه است و مقام والايي دارد و از شيعيان خالص امام صادق (عليه السلام) بود و روايات در مدح او زياد است، … معلي بن خنيس يك مرد صادق و راستگو بوده است. زيرا چگونه ممكن است معلي بن خنيس كذاب باشد و امام صادق (عليه السلام) به او بشارت بهشت بدهد و مورد عنايت امام صادق (عليه السلام) باشد. مضافاً كه شيخ طوسي (ره) شهادت داده است كه معلي بن خنيس از سفراء و نمايندگان ويژه امام صادق (عليه السلام) بوده و بر روش و سنت امام صادق (عليه السلام) از دنيا رفته است.
معجم رجال الحديث للسيد الخوئي، ج 19، ص 268

آقاي محسني: در برخي از روايات ائمه (عليهم السلام) وارد شده است كه عيد نوروز را ردّ كرده‌اند. به اين روايات اشاره و در اين مورد توضيح بفرماييد.
استاد حسيني قزويني:
روايت اول:
مرحوم إبن شهر آشوب (ره) (متوفاي 588 هجري) روايتي را از امام كاظم (عليه السلام) نقل مي‌كند:
و حكي أن المنصور تقدم إلى موسى بن جعفر بالجلوس للتهنئة في يوم النيروز و قبض ما يحمل إليه، فقال (ع): إني قد فتشت الأخبار عن جدي رسول الله صلى الله عليه و آله فلم أجد لهذا العيد خبرا و انه سنة للفرس و محاها الاسلام و معاذ الله أن نحيي ما محاه الاسلام.
منصور دوانيقي در روز عيد نوروز از آن حضرت درخواست كرد كه بيايد در جايي بنشيند تا ارتش رژه برود و مردم هم بيايند تبريك بگويند. امام كاظم (عليه السلام) هم فرمود: من تمام روايات جدم رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ آله) را بررسي كردم و براي اين عيد نوروز روايتي را نيافتم و اين سنت فارس بود و اسلام آن را محو كرد و پناه بر خدا كه من بخواهم سنتي را كه اسلام محو كرده، إحياء كنم.
فقال المنصور: إنما نفعل هذا سياسة للجند، فسألتك بالله العظيم إلا جلست، فجلس و دخلت عليه الملوك و الأمراء و الأجناد يهنونه و يحملونه إليه الهدايا.
منصور دوانيقي گفت: ما اين كار را به خاطر سياست و تقويت بنيه ارتش انجام مي‌دهيم. شما را به خداي عظيم قسم مي‌دهم كه در اين جلسه حاضر شويد. حضرت هم قبول كرد و رفت نشست و بزرگان و مسئولين و ارتش و مردم آمدند تبريك گفتند و هدايايي دادند.
فدخل في آخر الناس رجل شيخ كبير السن فقال له: يا إبن بنت رسول الله! إنني رجل صعلوك لا مال لي، أتحفك بثلاث أبيات قالها جدي في جدك الحسين بن علي:
عجبت لمصقول علاك فرنده يوم الهياج و قد علاك غبار
و لا سهم نفذتك دون حرائر يدعون جدك و الدموع غزار
إلا تقضقضت السهام و عاقها عن جسمك الاجلال و الاكبار
قال: قبلت هديتك، إجلس بارك الله فيك و رفع رأسه إلى الخادم و قال: إمض إلى أمير المؤمنين و عرفه بهذا المال و ما يصنع به؟ فمضى الخادم و عاد و هو يقول: كلها هبة مني له يفعل به ما أراد، فقال موسى للشيخ: إقبض جميع هذا المال، فهو هبة مني لك.
و يك پيرمردي آمد گفت: من مال ندارم تا هديه‌اي به شما بدهم و فقط 3 بيت شعر دارم كه جدم درباره جدت امام حسين (عليه السلام) گفته است و آن را بيان مي‌كنم:
حضرت هم او را تشويق كرد و به منصور دوانيقي پيام داد كه اين هدايا را مي‌خواهي چه كني؟ منصور دوانيقي گفت: تمام هدايا متعلق به شماست. حضرت هم تمام هدايا را به آن پيرمردي داد كه جدش 3 بيت شعر در مدح امام حسين (عليه السلام) گفته بود.
مناقب آل أبي طالب لإبن شهر آشوب، ج 3، ص 433 ـ بحار الأنوار للعلامة المجلسي، ج 48، ص 108 ـ جامع أحاديث الشيعة للسيد البروجردي، ج 12، ص 567

نكته:
عزيزان دقت كنند كه ما تابع سند هستيم و اگر روايتي سند نداشته باشد يا راوياني ثقه داشته باشد، ولي سندش به معصوم (عليه السلام) نرسد، براي ما ارزشي ندارد. مرحوم إبن شهر آشوب (ره) در اين روايت مي‌گويد:
و حكي أن المنصور تقدم إلى موسى بن جعفر … .
و حكايت شده است كه منصور خدمت موسي بن جعفر رفت … .
يعني سند ندارد و فقط حكايت شده است. پس نمي‌توانيم اين روايت را به معصوم (عليه السلام) نسبت بدهيم و اين روايت مرسل است. مرحوم إبن شهر آشوب (ره) متوفاي 588 هجري است و امام كاظم (عليه السلام) مستشهد سال 183 هجري است و 405 سال فاصله ميان اين دو بزرگوار است و حدود 12 واسطه از سلسله سند اين روايت افتاده است. پس اين روايت از نظر سندي مخدوش است و به هيچ‌وجه قابل استناد نيست.

روايت دوم:
روايت ديگر را مرحوم قطب راوندي (ره) (متوفاي 573 هجري) در لب اللباب (كه در دسترس نيست) نقل مي‌كند و مي‌گويد:
و عن رسول الله (صلي الله عليه و‌‌ آله).
يعني بدون سند است.
قال: إن الله أبدلكم بيومين يومين، بيوم النيروز و المهرجان، الفطر و الأضحى.
حضرت فرمود: خداوند دو روز را به جاي دو روز ديگر براي شما قرار داد و به جاي روز نوروز و مهرگان، روز عيد فطر و قربان را قرار داد.
مستدرك الوسائل للميرزا النوري، ج 6، ص 153، ح 6676 ـ جامع أحاديث الشيعة للسيد البروجردي، ج 6، ص 310
اين دو روايت در اين زمينه وجود دارد و هر دو روايت مرسل هستند و قابل استناد به معصوم (عليه السلام) نيستند و معتبر نيستند و ضعيف هستند و در برابر رواياتي كه ما عرض كرديم، نمي‌توانند قرار بگيرند. جالب اين‌كه فقهاء ما هم طبق آن روايات قبلي فتوا داده‌اند، نه طبق اين دو روايت مرسل.

آقاي محسني: نظر فقهاء شيعه نسبت به عيد نوروز چيست؟
استاد حسيني قزويني: غالب فقهاء ما از زمان شيخ طوسي (ره) تا عصر حاضر، همه فتوا داده‌اند به استحباب غسل در روز عيد نوروز.

1. إبن فهد حلي (ره)
مرحوم إبن فهد حلي (ره) (متوفاي 841 هجري) كه از استوانه‌هاي فقهي شيعه است، در المهذب البارع اين تعبير را دارد:
يوم النوروز يوم جليل القدر.
روز عيد نوروز، روز جليل القدري است.
المهذب البارع لإبن فهد الحلي، ج 1، ص 190
در مورد عيد نوروز هم مطالبي را مطرح مي‌كند و بعد هم مي‌گويد اختلاف است كه چه روزي از سال عيد نوروز است و مي‌گويد:
لكن المتعارف عليه الآن أن النيروز أول يوم من فروردين أول السنة الشمسية الموافق للواحد و العشرين من آذار.
نوروز همان اولين روز فروردين از سال شمسي است كه مطابق با 21 آذار است.
و اختاره المجلسي في بحاره و العلامة رضي الدين القزويني صاحب الخواص.
علامه مجلسي (ره) و علامه رضي الدين قزويني (ره) اين نظر را دارند.
المعلى بن خنيس لحسين الساعدي، ص 211 ـ كتاب الطهارة (ط.ق) للشيخ الأنصاري، ج 2، ص 328

2. حضرت آيت الله العظمي خوئي (ره)
از مرحوم حضرت آيت الله العظمي خوئي (ره) سؤال كردند:
نظر شما نسبت به بعضي از اعمال در عيد نوروز چيست؟
فرمودند:
لا بأس بالإتيان بالأعمال المذكورة رجاءً
اگر كسي رجاءً اين اعمال عيد نوروز را انجام بدهد، اشكال ندارد.
صراط النجاة للميرزا جواد التبريزي، ج 2، ص 426

3. حضرت آيت الله العظمي سيستاني
از حضرت آيت الله العظمي سيستاني (حفظه الله تعالي) سؤال كردند:
هل يعد اعتبار النيروز عيدا من البدع في الدين؟
آيا عيد نوروز را معتبر دانستن، بدعت در دين است؟
فرمودند:
لا يعد بدعة.
خير، بدعت نيست.
استفتاءات للسيد السيستاني، ص 413

4. علامه حلي (ره)
هم‌چنين علامه حلي (ره) در منتهي المطلب، جلد 1، صفحه 103 فتوا به استحباب غسل در عيد نوروز داده است.

5. صاحب جواهر (ره)
مرحوم صاحب جواهر (ره) كه از استوانه‌هاي فقهي شيعه است، مي‌فرمايد:
و أما غسل يوم النيروز فعلى المشهور بين المتأخرين بل لم أعثر على مخالف فيه.
غسل روز عيد نوروز مستحب است و اين مشهور بين متأخرين است، بلكه مخالفي هم ندارد.
جواهر الكلام في شرح شرائع الاسلام للشيخ الجواهري، ج 5، ص 41

نكته:
در پايان بايد بگويم كه يكي از مردان خدا و أولياء الله كه من خدمت ايشان ارادت دارم و افتخار شاگرديش را دارم، توصيه مي‌فرمودند:
در هنگام سال تحويل، اين 4 اسم مقدس خدا را 75 مرتبه بخوانيد.
حتي من يادم است كه چند سال پيش، قبل از عيد، حضرت آيت الله ميلاني به من زنگ زد و گفت:
اين جمله‌اي كه آن بزرگوار فرموده بود، چيست؟
من در ذهنم نبود و زنگ زدم و دوباره سؤال كردم و يادداشت كردم. اگر كسي 75 بار اين 4 اسم مقدس را بگويد، إن شاء الله تا پايان آن سال، از هرگونه اتفاقات بد محفوظ مي‌ماند و خداوند به بركت اين 4 اسم مقدس، روزهاي خوش و با بركتي را براي او مي‌نويسد. اين 4 اسم اينها هستند:
الله الرقيب الرئوف الرحيم.
75 مرتبه اين اسامي را پشت سر هم و به همين شكل در هنگام سال تحويل بخوانند.

نكات پاياني استاد حسيني قزويني
نكته اول:
عزيزاني كه إن شاء الله در ساعت تحويل سال به مساجد مي‌روند يا به حرم ائمه (عليهم السلام) يا به تكايا و حسينيه‌ها مي‌روند، دقت داشته باشند كه اولين كارشان إستغفار باشد از گناهاني كه كرده‌اند. چون با وجود سايه انداختن گناه بر وجود انسان، قطعاً دعا به جايي نمي‌رسد. يكي از بهترين راه‌هاي اجابت دعا، إستغفار از گناه است. البته إستغفار واقعي كه با تمام وجود از گناهاني كه كرده‌ايم در پيشگاه خداوند اظهار ندامت كنيم و تصميم قاطع داشته باشيم كه ديگر گناه نكنيم.

نكته دوم:
وقتي مي‌خواهيم دعا كنيم، در صدر دعاها، فرج امام زمان (عليه السلام) را در نظر بگيريم. چون خودشان فرمودند:
أكثروا الدعاء بتعجيل الفرج، فإنه في ذلك فرجكم.
براي فرج مهدي زياد دعا كنيد؛ زيرا فرج شما در اين دعا است.
كمال الدين و تمام النعمة للشيخ الصدوق، ص 485 ـ الغيبة للشيخ الطوسي، ص 292 ـ الاحتجاج للشيخ الطبرسي، ج 2، ص 284
شما اگر براي آقا امام زمان (عليه السلام) از صميم قلب دعا كنيد، قطعاً آقا امام زمان (عليه السلام) هم براي شما دعا مي‌كند. معلوم نيست كه دعاي شما در حق شما به اجابت برسد. ولي دعاي آقا حضرت ولي عصر (أرواحنا لتراب مقدمه الفداء) قطعاً در حق شما به اجابت مي‌رسد.

نكته سوم:
به جاي اين‌كه براي خودتان دعا كنيد، براي پدر و مادرتان، خواهر و برادرتان، دوستان و مريضان و آشنايان دعا كنيد. به صورت كلي دعا نكنيد و تك‌تك نام اين افراد را بر زبان بياوريد كه فلاني را از گرفتاري برهان و مريضي فلاني را شفا بده و حاجت فلاني را برآورده كن.
پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمود:
هر كس براي برادر ديني دعا كند، ملائكه براي او دعا مي‌كنند. چون معلوم نيست دعا شما در حق شما به اجابت برسد، ولي دعاي ملائكه در حق شما حتماً به اجابت مي‌رسد.
لذا تلاش كنيد براي دعا كردن براي برادران و خواهران ديني، بعد هم براي خودتان دعا كنيد.

نكته چهارم:
من نمي‌گويم براي دنيا دعا نكنيد.
من لا معاش له، لا معاد له.
كسي كه زندگي دنيوي خوبي نداشته باشد، آخرت خوبي هم نخواهد داشت.
اول دعا كنيد براي دين و ايمان خودتان كه خداوند به شما ايمان كامل بدهد تا شما را از گناه و معصيت دور بدارد و شما را با أهل بيت (عليهم السلام) محشور كند.
يكي از اساتيد ما ـ اگر در قيد حيات است، خداوند حفظش كند و اگر از دنيا رفته است، خداوند او را با محمد و آل محمد (عليهم السلام) محشور كند ـ مي‌گفت:
من حدود 40 سال است كه زيارت عاشوراء را مي‌خوانم. فقط اميدوارم در اين 40 سال، يك بار اين دعايم كه در زيارت عاشوراء آمده است، به اجابت رسيده باشد:
أللهم اجعل محياي محيا محمد و آل محمد و مماتي ممات محمد و آل محمد.
خدايا! زندگي و مرگ من را زندگي و مرگ محمد و آل محمد (عليهم السلام) قرار بده.
تلاش كنيد عاقبت به خيري و عافيت و امنيت را از خداوند بخواهيد.

نكته پنجم:
از خداوند بخواهيد اين نا امني كه در منطقه ايجاد شده براي برادران ديني و ايماني و اسلامي ما در مصر و ليبي و بحرين و يمن و كشورهاي ديگر برطرف شود و اتفاقات به آن‌گونه‌اي كه صلاح دين و دنيا و آخرت اين عزيزان است، رقم بخورد.

نكته ششم:
از خداوند بخواهيد آن تعبيري را كه در دعاي روز عيد فطر و عيد قربان مي‌خوانيم:
أللهم! إني أسألك خير ما سألك به عبادك الصالحون و أعوذ بك مما استعاذ منه عبادك الصالحون.
خدايا! هر چه را كه به خوبان مي‌دهي، به ما هم بده و هر چه را كه از خوبان برطرف مي‌كني، از ما هم برطرف كن.
و أن تدخلني في كل خير أدخلت فيه محمدا و آل محمد و أن تخرجني من كل سوء أخرجت منه محمدا و آل محمد صلواتك عليه و عليهم.
لذا تلاش كنيد كه در دعاهاي خود همت والايي داشته باشيد. چون از خداوندي كه مالك آسمان و زمين است و خالق هستي است درخواست مي‌كنيد و تلاش كنيد نان و پنير و آلونك درخواست نكنيد. پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمود:
خداوند دوست دارد كه مؤمن، همت والايي داشته باشد.
همت والا داشتن، توصيه‌اي است از نبي مكرم (صلي الله عليه و‌‌ آله) و ائمه (عليهم السلام).
اگر صلاح ديديد، ما را هم دعا كنيد و شبكه جهاني ولايت را هم دعا كنيد تا در خط أهل بيت (عليهم السلام) باشد و از رهنمود مراجع عظام تقليد هم تخطي نكند.

««« والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»

توجه: غالب منابع ذكر شده، از نرم افزار مكتبة أهل البيت (عليهم السلام) مي‌باشد.

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

دهه آخر ماه صفر و ارادت خالصانه نابینایان به ائمه معصومین

همزمان با دهه آخر ماه صفر سالروز رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *