قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اخبار نابینایان / تلويزيون براي نابينايان

تلويزيون براي نابينايان

تلويزيون براي نابينايان

شايد ديدن اين عنوان براي هر كسي تعجب‌انگيز باشد زيرا تلويزيون رسانه‌اي ديدني تلقي مي‌شود و نابينايان از نعمت ديدن محروم هستند. تاريخچه اين نوع تلويزيون به سال 1985 بر مي‌گردد. مارگارت فانشتل در شهر واشينگتن دي سي براي پخش تئاتر زنده از راديو، صحنه تئاتر را با توصيف آن براي شنوندگان راديو قابل درك مي‌كرد و مطالب گفتاري پرسناژهاي تئاتر هم زنده از راديو پخش مي‌گرديد لذا مردم در پاي گیرنده‌هاي راديويي خود به تماشاي تئاتر مي‌پرداختند.
تلويزيون براي بينندگان نابينا از همين روش استفاده مي‌نمايد.
توصيف كننده ابتدا برنامه‌اي را كه بايد توضيح دهد تماشا مي‌كند و براي تصاويري كه در فيلم اهميت زيادي دارد (و نابينا نمي‌بيند) مطلب مي‌نويسد. حجم اين توصيف‌ها و محل قرار گرفتن آن در برنامه به طور عمده به محل مكث‌هاي طبيعي بين گفتگوها ارتباط دارد. اين توضيحات به هنگام ضبط روي يك كپي از تراك صداي اصلي قرار مي‌گيرد و ميكس مي‌شود. تراك مخصوص توصيف، سپس بر نوار اصلي روي تراك صدا قرار داده مي‌شود يا بر نوار اصلي توصيف(جهت پخش در سيستم ويدئو خانگي) قابليت پخش پيدا مي‌كند. براي فيلم‌هاي برجسته اين توصيف‌ها با تراك صدا ميكس نمي‌شود اما به عنوان قسمتي از تراك صدا در سيستم نمايش فيلم ديجيتال تفكيك شده باقي مي‌ماند.
البته این نوع تماشای فیلم اخیرا در کشور ما نیز رواج یافته و برخی از موسسات اقدام به تولید چنین فیلمهایی برای افراد نابینا می نمایند.

منبع:
http://tvr.ir/

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند.

نمایندگان مجلس کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را مصوب کردند. نمایندگان در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *