قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / اخبار نابینایان / الگویی مناسب سازی شده در ایجاد اشتغال برای جوانان دارای آسیب بینایی از طریق آموزش روش پژوهش کاربردی

الگویی مناسب سازی شده در ایجاد اشتغال برای جوانان دارای آسیب بینایی از طریق آموزش روش پژوهش کاربردی

الگویی مناسب سازی شده در ایجاد اشتغال برای جوانان دارای آسیب بینایی از طریق آموزش روش پژوهش کاربردی

نگاهی به آمارها نشان می دهد که جمعیت افراد دارای آسیب بینایی (نابینا و کم بینا) در ایران تقریبا یک درصد کل جمعیت کشور می باشد. این درحالی است که برای آسیب دیده گان بینایی مشکلات فراوانی از لحاظ اشتغال وجود داشته و درصد بسیاری از این قشر (حدود 60 الی 70 درصد) بیکار بوده و نیز افرادی که از این گروه شاغل می باشند هم دارای شغلی متناسب با سطح تحصیلات و توانایی هایشان نیستند. از سوی دیگر تعداد افراد دارای تحصیلات عالی در این قشر روز به روز درحال فزونی بوده و معضل اشتغال نابینایان را دوچندان بغرنج می سازد. تبعات نبود شغل مناسب برای این گروه، بسیار بیشتر از افراد عادی است که خود موجب تاثیرات منفی فراوانی بر فرد نابینا، خانواده او و در وهله بعد جامعه می گردد. در موازات این مطلب نگاهی به تحولات علمی جهان و به تبع آن کشورمان دلالت بر محوریت یافتن فزاینده امر پژوهش دارد. حیطه پژوهش در عین داشتن ثمرات فراوان علمی برای کشور، قابلیت ایجاد اشتغال به صورت پاره وقت و حتی تمام وقت برای بسیاری از افراد جامعه را که دارای قابلیت ها و توانایی های مربوطه هستند فراهم می سازد. براین اساس برای ایجاد شغل برای نابینایان -که تعداد افراد تحصیل کرده در میان آنان نیز کم نیست- دست به طراحی الگویی مناسب سازی شده در جهت آموزش روش پژوهش در سطح مقدماتی و پیشرفته ویژه افراد آسیب دیده بینایی نموده ام، که یادگیری و به کارگیری این راهبرد مدون موجب می شود یک فرد نابینا با استفاده از روش های جایگزین و متدهای ویژه تمام مراحل یک تحقیق را در ابعاد مختلف آن تا بیش از 90 درصد مدیریت نموده و به انجام پژوهش های مختلف در حیطه ی انسانی و اجتماعی بپردازد. این راهبرد به زعم اینجانب می تواند چه در کوتاه مدت و چه در بلندمدت راهکاری بسیار مناسب در جهت ایجاد اشتغال برای افراد دارای آسیب بینایی باشد. گفتنی است بر روی این مدل طراحی شده بیش از 5 سال چه به شکل نظری و چه به شکل عملی کار نموده و آن را نیز به صورت آزمایشی در سه کارگاه مختلف عملیاتی نموده ام که نتایج بسیار رضایت بخشی از آن در ابعاد مختلف و بالاخص در توانمند سازی افراد دارای آسیب بینایی تحصیل کرده برای وارد شدن به بازار کار و انجام پژوهش های مختلف -که عموما تصور می شود نابینا توانایی انجام آن را ندارد- به همراه داشته است. بی شک این الگوی طراحی شده می تواند راهی بسیار مناسب برای برداشتن گامی مطمئن در ایجاد اشتغال برای نابینایان باشد که به تبع آن موجب ارتقا سطح سلامت اجتماعی در بعد درون گروهی (فرد نابینا، خانواده و سایر معلولان) و در سطح برون گروهی (کلیت جامعه) گردیده و در عین برداشتن هزینه های فراوانی از دوش جامعه و به تبع آن متضمن تبدیل شدن یک فرد آسیب دیده بینایی از یک شخص مصرف کننده به شهروندی فعال و فردی مولد در جامعه می گردد. تشریح و توضیح چگونگی و مراحل این طرح چه در بعد نظری و چه در بعد عملی در این مقال نگنجیده و نیاز به فرصتی برای ارایه دارد.

حسین عبدالملکی
شبنم هاشمی

منبع: http://negahkerd.blogfa.com/

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

اینترنت یا جاسوس آنلاین

به نام خدا. تمامی مسنجر ها و امکانات رایگان و پولی در اینترنت به نحوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *