قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / متفرقه / مصاحبه با بچه های تب سفید

مصاحبه با بچه های تب سفید

ابتدا سراغ کارگردان تب سفید آقای بهزاد قاری حقیقت می رویم.
آقای حقیقت در باره خودتان بفرمایید؟
آقای حقیقت: من بیش از بیست سال است که کار هنری می کنم. از بازیگری گرفته تا نویسندگی، کار کودک، انیمیشن. در این کار نیز ضمن بازیگری و نویسندگی، کارگردانی این مجموعه را نیز بر عهده دارم.
از آقای حقیقت می پرسم چتور شد که با نابینایان کار هنری شروع کردید؟
آقای حقیقت: من با بچه های معلول آشنایی قبلی داشتم. من یک دختر عمه ای داشتم که معلول بود و بیشتر بازیهای دوران کودکی خود را با او می گذراندم. چون به بچه های معلول یک احساس خاصی داشتم، به همین دلیل بیشتر با او بازی میکردم تا تنها نمانده و معلولیت او را بیشتر ناراحت نکند. با این زمینه قبلی چند سال پیش پیشنهادی از دوستان از طرف جامعه نابینایان مطرح گردید که بنا به دلایلی این همکاری کمی طول کشید تا اینکه منجر به زمینه شروع کار تب سفید گردید.
در باره موضوع نمایش از آقای حقیقت می پرسم؟
آقای حقیقت: این نمایش مربوط به شهریست که مردم آن یکی پس از دیگری به یک نوع بیماری که تب سفید است مبتلا می شوند. بیماران این نوع برخلاف نابینایان که همه جا را سیاه می بینند، همه جا را سفید می بینند. دولت نیز جهت جلوگیری از شیوع این بیماری مبتلایان به این بیماری را جمع آوری کرده و در قرنتینه نگه می دارد. در این میان با توجه به این که احتمال به وجود آمدن این بیماری نابینایان هستند، دولت نابینایان را نیز جمع آوری کرده و در یک تیمارستان متروکه جدا از بیماران مبتلا به تب سفید نگهداری می کند. در جریان این قرنتینه مشکلات و سختی های فراوانی متوجه افراد نابینا و کم بینا می شود که حتی تعدادی از آنان به دست افراد بینایی که قصد سو استفاده از نابینایان داشتند، کشته می شوند. در این نمایش سعی شده تا برخی از مشکلات افراد نابینا و کم بینا مطرح شوند با امید به اینکه مسئولان توجه ویژه نمایند.
از ایشان می پرسم چند مدت است که این کار را شروع کرده اید؟
آقای حقیقت: ما این کار را نزدیک به دو سال پیش شروع کرده و بطور مداوم تمرین می کردیم. ابتدا سال گذشته در جشنواره منطقه شمال غرب شرکت کردیم که موفق شدیم به مرحله کشوری نیز راه یابیم. این مرحله نیز از 21 تا 25 دیماه در تهران برگزار خواهد شد که امیدواریم نمایش خوبی از خود نشان دهیم.
از کنار آقای حقیقت بلند شدم و به سمت آقای ابراهیم محمدنژاد که متولد سال ۱۳۶۲ و نابینای مطلق است رفتم و با او سلام و احوالپرسی کردم و از او درباره کارهایی که انجام داده پرسیدم،؛
آقای ابراهیم محمدنژاد: نمایش تب سفید اولین کار رسمی من است و من قبلا یک نمایش طنزی با دوستان انجام داده بودم اما تب سفید یک تجربه ی دیگر بود.
آقای محمد نژاد از نقش خودتان در نمایش تب سفید بگویید؟
آقای محمدنژاد: نقش من که یک فرد نابیناست همیشه امیدوار و خوشبین و مثبت اندیش است و آرزو ها و امیدهایی در بیرون از گرنتینه دارم.
از جشنواره بگویید و دوست دارید چه نتیجه ای بگیرید؟
آقای محمدنژاد: جشنواره با تمام خوبیهایی که دارد بعضی نقایص هایی را دارد مثلا سازمان بهزیستی، باید در خدمت معلول باشد اما این کار برعکس شده و معلول در خدمت سازمان بهزیستی است و هر وقت بهزیستی به معلول نیازمند است به یاد معلول افتاده و دیگر وقت ها اصلا معلول را نمی شناسد. اما ما سعیمان را خواهیم کرد تا بهترین باشیم و بهترین نتیجه را در جشنواره بگیریم.
حال آقای عباسی یکی از بازیگر نابینای نمایش تب سفید، که به ما پیوسته به من می گوید قسمت عدم همکاری بهزیستی را ننویس که آقای محمدنژاد با خنده جواب می دهد که لطف حرفهای من به این قسمت بهزیستی اصلا معلول را درک نمی کند است و آقای محمد نژاد ادامه می دهد که دوست دارم در ادامه کار بتوانم با صدا و سیما همکاری کنم و اگر شد در کار های تلویزیونی و سینمایی فعالیت کنم.
و من هم با آقای عباسی صحبتهایم را ادامه میدهم و می پرسم شما از خودتان بگویید؟:
آقای عباسی: من متولد سال ۶۱ هستم و یکی از بچه های کمبینای گروه باخیش و فوق لیسانس برنامه ریزی درسی هستم در سازمان آموزش و پرورش کار می کنم و نمایش تب سفید اولین کار من بوده و قبلا هیچ کار نمایشی انجام نداده ام
ازآقای عباسی می پرسم دوست دارید در تهران چه نتیجه ای بگیرید؟
آقای عباسی: ما با توکل به خدا کارمان را انجام می دهیم و مهم انجام درست دستورات آقای کارگردان در صحنه است که امیدوارم نتیجه ی خوبی بگیریم.
از نقش آقای عباسی در نمایش می پرسم.
آقای عباسی:نقشم، نقش معلمیست که از کار برکنار شده و در گرنتینه اتفاقهایی می افتد که من کشته میشوم.
از آقای رضا حیدری که نابینای مطلق است و مدیر گروه و بازیگر نمایش تب سفید است این سوالها را می پرسم که جواب می دهد:
آقای رضا حیدری: من متولد ۱۳۵۹ هستم و کارمند اداره ی برق شهر تبریز، و نمایش تب سفید اولین تجربه ی رسمی من در عرصه ی تئاتر است و دوست دارم در تهرا%

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

برگذاری اولین دوره ی مسابقات لیگ گلبال داخل استان برای اولین بار در کشور

اولین دوره مسابقات گلبال آقایان در داخل استان به صورت لیگ برگذار شد. این مسابقات …