قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / NVDA / NVDA بخش یازدهم

NVDA بخش یازدهم

در بخش یازدهم از NVDA
به مباحث زیر خواهیم پرداخت.
۱,تعویض خودکار زبان
۲,تعویض خودکار لهجه
۳,سطح خوانده شدن علائم نقطه‌گذاری و نمادها
۴,اعتنا کردن به زبان صدای فعلی به هنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها
۵,درصد تغییر زیر و بمی صدای حروف بزرگ
۶,گفتن cap پیش از حروف بزرگ
۷,اعلام حروف بزرگ با صدای بوق
۸,استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی
۹,انتخاب موتور سخنگو (NVDA+control+s)
۱۰,موتور سخنگو
۱۱,دستگاه خروجی صدا
۱۲,کم کردن صدای پس‌زمینه
۱۳,حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو
توجه
برای حرکت بر روی مباحث یاد شده با دگمه H حرکت کرده و برای مطالعه هر کدام یک از مباحث از دگمه های جهت نما استفاده نمایید.
و یا برای رفتن به بخش دیگر از مبحث NVDA در انتهای پست از دگمه بخش بعدی یا بخش قبلی استفاده نمایید.

تعویض خودکار زبان


این کادر علامت‌زدنی این امکان را در اختیارتان میگذارد تا مشخص کنید که آیا NVDA هنگامی که متونی را میخوانَد که با استفاده از نشانه یا کد خاصی زبانشان مشخص شده است، بطور خودکار زبان مورد استفاده برای خواندن متن را تغییر بدهد یا نه.
این گزینه بطور پیش‌فرض فعال شده است.
در حال حاضر فقط ایسپیک NG از «تعویض خودکار زبان»* پشتیبانی میکند. *(کاربران فارسی‌زبان بهنگام استفاده از ایسپیک NG برای خواندن متون فارسی، بهتر است این گزینه را غیر فعال کنند. فعال ماندن این گزینه باعث میشود تا ایسپیک NG در مواردی که کد زبان فارسی در متن گنجانده نشده -که در اغلب موارد در صفحات وب این‌گونه است- زبان پیش رویش را با زبانی دیگر اشتباه بگیرد و مثلاً، کلمات فارسی را حرف به حرف بخواند.)تعویض خودکار لهجه


این کادر علامت‌زدنی به شما اجازه میدهد تعیین کنید که آیا همانند تغییر زبان، تغییرات مربوط به لهجه نیز اِعمال شود یا خیر.
به عنوان مثال، هنگام خواندن متنی با صدای انگلیسی آمریکایی اگر به متنی با نشانه‌ی انگلیسی بریتانیایی برسیم، آن‌گاه، در صورت فعال بودن این گزینه، موتور سخنگو گویش خود را تغییر میدهد.
این گزینه بطور پیش‌فرض غیر فعال است.سطح خوانده شدن علائم نقطه‌گذاری و نمادها


کلید میانبر: NVDA+pاین گزینه به شما امکان میدهد تا مقدار علامت‌های نقطه‌گذاری و نمادهایی که باید بعنوان یک واژه خوانده شوند را انتخاب کنید.
به عنوان مثال، وقتی سطح خوانده شدن را روی «همه» تنظیم میکنید، همه‌ی نمادها -هر جا از متن که باشند- بعنوان یک کلمه خوانده میشوند.
این گزینه روی تمام موتورهای سخنگو اِعمال میشود؛ نه فقط روی موتور سخنگو‌ای که هم‌اکنون فعال است.اعتنا کردن به زبان صدای فعلی به هنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها


این گزینه که بگونه‌ی پیشفرض فعال است، به NVDA میگوید که میتواند بهنگام پردازش نویسه‌ها و نمادها، به زبان صدای فعلی توجه کند و از آن زبان استفاده کند.
چنانچه دریافتید که NVDA با استفاده از یک موتور سخنگوی خاص یا یک صدای خاص، علامت‌های نقطه‌گذاری را به زبانی اشتباه میخوانَد، میتوانید این گزینه را غیر فعال کنید تا NVDA مجبور شود از تنظیمات عمومی خود برای این کار استفاده کند.درصد تغییر زیر و بمی صدای حروف بزرگ


این فیلد ویرایشی اجازه میدهد شما مقدار تغییر زیر و بمی صدا را بهنگام خواندن یک حرف بزرگ، وارد کنید.
این مقدار درصدی است. بدین معنا که با وارد کردن یک عدد منفی، به همان اندازه درصد صدا بم‌تر، و با وارد کردن یک عدد مثبت، به همان اندازه درصد صدا زیرتر میشود.
برای این‌که تغییری در زیر و بمی صدا اِمال نشود، میتوانید از ۰ استفاده کنید.گفتن cap پیش از حروف بزرگ


این تنظیم یک کادر علامت‌زدنی است. هنگامی که علامت داشته باشد، به NVDA میگوید، زمانی که حروف را به تنهایی میخوانَد، مثلاً هِجّی میکند، هر وقت قرار است حرف بزرگی را بخواند، پیش از آن یک «cap» بگوید. بدین معنا که آن حرف Capital (بزرگ) است.
معمولاً، NVDA برای مشخص کردن حروف بزرگ، کمی صدا را زیرتر میکند؛ اما بعضی موتورهای سخنگو از این کارکرد خوب پشتیبانی نمیکنند. پس ممکن است این گزینه -در چنین مواردی- سودمند باشد.اعلام حروف بزرگ با صدای بوق


چنانچه این کادر علامت‌زدنی علامت‌دار باشد، NVDA، هرگاه به یک حرف بزرگ برخورد کند، همراه با گفتن آن حرف یک بوق کوچک هم میزند.
همانند کادر «گفتن cap پیش از حروف بزرگ»، این گزینه هم برای موتورهای سخن‌گویی که نمیتوانند صدای خود را برای خواندن حروف بزرگ زیرتر کنند، قابل استفاده است.استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی


بعضی کلمه‌ها تنها از یک حرف تشکیل شده اند؛ اما تلفظشان، بسته به این‌که آن حرف بعنوان یک نویسه‌ی تنها خوانده شود (مانند هنگامی که واژه‌ای را هِجّی میکنید) یا بعنوان یک کلمه خوانده شود، متفاوت است.
به عنوان مثال در زبان انگلیسی «A» هم یک حرف است و هم یک کلمه؛ و در هرکدام از این موارد بطور متفاوتی تلفظ میشود.
این گزینه به موتور سخنگو امکان میدهد، در صورت پشتیبانی، بین این دو مورد -که مثالش ذکر شد- تفاوت قائل شود.
البته بیشتر موتورهای سخنگو از این قابلیت پشتیبانی میکنند.این گزینه معمولاً باید فعال باشد.
اما بعضی از موتورهای سخنگویی که بر پایه‌ی واسط برنامه‌نویسی کاربردی گفتار مایکروسافت (Microsoft Speech API) کار میکنند، این قابلیت را به‌درستی به کار نمیگیرند و هنگامی که این گزینه فعال میشود، به گونه‌ای ناآشنا رفتار میکنند.
چنانچه با تلفظ حروف تنها مشکل دارید، غیر فعال کردن این گزینه را امتحان کنید.انتخاب موتور سخنگو (NVDA+control+s)پنجره‌ی محاوره‌ایی موتور سخنگو، که میتوانید با زدن دکمه‌ی «تغییر دادن …» موجود در دسته‌ی گفتار پنجره‌ی تنظیمات NVDA آن‌را باز کنید، به شما اجازه میدهد تا انتخاب کنید، NVDA از چه موتور تبدیل متن به گفتاری برای سخن گفتن استفاده کند.
هنگامی که موتور سخنگو مورد نظرتان را انتخاب کردید، میتوانید «تأیید» را بزنید تا NVDA موتور سخنگو انتخاب‌شده را بارگزاری کند.
اگر به هنگام بارگزاری خطایی رخ بدهد، NVDAشما را با یک پیام آگاه میکند و به استفاده از موتور سخنگو قبلی ادامه میدهد.موتور سخنگو


این گزینه به شما امکان میدهد موتور سخنگو‌ای را که مایل هستید NVDA برای خروجی گفتار از آن استفاده کند، انتخاب کنید.برای دیدن فهرستی از موتورهای سخنگو که NVDA پشتیبانی میکند، بخش موتورهای سخنگوی پشتیبانی‌شده را ببینید.یک مورد ویژه که همیشه در این فهرست نمایان است، گزینه‌ی «بدون گفتار» است. این گزینه به شما امکان میدهد از NVDAبی هیچ خروجی گفتاری‌ای استفاده کنید.
این گزینه ممکن است برای کسی که میخواهد تنها از NVDA به همراه بریل استفاده کند سودمند باشد، یا شاید برای توسعه‌دهندگان بینایی که فقط میخواهند از نمایشگر گفتار استفاده کنند.دستگاه خروجی صدا


این گزینه به شما اجازه میدهد تا کارت صوتی‌ای را که NVDA باید خروجی موتور سخنگو انتخاب‌شده را به آن هدایت کند، انتخاب کنید.کم کردن صدای پس‌زمینه


کلید: NVDA+shift+dاین گزینه در ویندوز ۸ و بالاتر به شما امکان میدهد تا انتخاب کنید که آیا NVDA هنگامی که صحبت میکند، باید صدای برنامه‌های دیگر را کمتر کند، یا اینکه در تمام لحظاتی که در حال اجراست باید این کار را انجام دهد.  • غیر فعال: NVDA هرگز دیگر صداها را کمتر نخواهد کرد.
  • هنگام سخن گفتن و پخش صدا: NVDA تنها هنگامی که صحبت میکند یا صداهای ویژه‌ی خودش را پخش میکند، دیگر صداها را کمتر میکند. این جلوه ممکن است برای همه‌ی موتورهای سخن‌گو کار نکند.
  • همیشه: NVDA در تمام مدتی که در حال اجراست صدای برنامه‌های دیگر را پایینتر از صدای خودش نگه‌می‌دارد.این گزینه، تنها چنانچه NVDA نصب شده باشد، در دسترس است.
پشتیبانی از قابلیت کم کردن صداهای پس‌زمینه برای نسخه‌های موقت و قابل حمل NVDA امکان‌پذیر نیست.حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگوچنانچه بخواهید بدونِ این‌که به دسته‌ی «گفتار» پنجره‌ی تنظیمات NVDA بروید تنظیمات گفتار را به سرعت تغییر دهید، بعضی فرمان‌های صفحه‌کلیدی در NVDA هست که میتوانید از آن‌ها برای حرکت در متداولترین تنظیمات گفتار استفاده کنید. از این فرمان‌ها، هنگامی که NVDA اجرا میشود، هر جا که باشید میتوانید استفاده کنید:

نام رومیزی لپتاپ توضیح
حرکت به تنظیم بعدی موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای راست NVDA+shift+control+جهت‌نمای راست به تنظیم گفتار بعدی موجود بعد از تنظیم جاری میرود. اگر مورد جاری آخرین مورد در حلقه‌ی تنظیمات باشد، با اجرای این فرمان، به نخستین مورد میپرد.
حرکت به تنظیم قبلی موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای چپ NVDA+shift+control+جهت‌نمای چپ به تنظیم گفتار بعدی موجود پیش از تنظیم جاری میرود. اگر مورد جاری اولین مورد در حلقه‌ی تنظیمات باشد، با اجرای این فرمان، به آخرین مورد باز‌میگردد.
افزودن به تنظیم جاری در حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای بالا NVDA+shift+control+جهت‌نمای بالا تنظیم گفتاری را که هم‌اکنون روی آن هستید، افزایش میدهد. مثلاً، سرعت را افزایش میدهد؛ صدای بعدی را انتخاب میکند؛ صدا را زیاد میکند.
کاستن از تنظیم جاری در حلقه‌ی تنظیمات موتور سخنگو NVDA+control+جهت‌نمای پایین NVDA+shift+control+جهت‌نمای پایین تنظیم گفتاری را که هم‌اکنون روی آن هستید، کاهش میدهد. مثلاً، سرعت را کاهش میدهد؛ صدای قبلی را انتخاب میکند؛ صدا را کم میکند.


بیشتردرباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

NVDA بخش هفده

در بخش هفده از NVDA به مباحث زیر خواهیم پرداخت. ۱,ابزارهای بیشتر ۲,نمایشگر وقایع (Log …

یک دیدگاه

  1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب معادله را بنویسید *