قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / NVDA / NVDA بخش دوازدهم

NVDA بخش دوازدهم

در بخش دوازدهم از NVDA
به مباحث زیر خواهیم پرداخت.
۱,بریل
۲,تغییر نمایشگر بریل
۳,جدول خروجی بریل
۴,جدول ورودی بریل
۵,گسترش دادن واژه‌ی قرار گرفته روی مکان‌نما به صورت بریل رایانه
۶,نمایش دادن مکان‌نما
۷,چشمک زدن مکان‌نما
۸,سرعت چشمک زدن مکان‌نما (هزارم ثانیه)
۹,شکل مکان‌نمای فرمان‌پذیری
۱۰,شکل مکان‌نمای بازبینی
۱۱,مدت زمان نمایش پیام (ثانیه)
۱۲,نشان دادن پیام‌ها بطور نامحدود
۱۳,اتصال مکان‌نمای بریل
۱۴,خواندن پاراگراف به پاراگراف
۱۵,جلوگیری از دو‌تکه شدن واژه‌ها در صورت امکان
۱۶,ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس
۱۷,انتخاب نمایشگر بریل (NVDA+control+a)
۱۸,نمایشگر بریل
۱۹,درگاه
توجه
برای حرکت بر روی مباحث یاد شده با دگمه H حرکت کرده و برای مطالعه هر کدام یک از مباحث از دگمه های جهت نما استفاده نمایید.
و یا برای رفتن به بخش دیگر از مبحث NVDA در انتهای پست از دگمه بخش بعدی یا بخش قبلی استفاده نمایید.

بریلدسته‌ی بریل در پنجره‌ی تنظیمات NVDA گزینه‌هایی را در بر دارد که به شما اجازه میدهد جنبه‌های مختلف ورودی و خروجی بریل را تغییر دهید.
این دسته شامل گزینه‌های زیر است:تغییر نمایشگر بریل


دکمه‌ی «تغییر دادن…» در دسته‌ی بریلِ پنجره‌ی تنظیمات NVDA، پنجره‌ی انتخاب نمایشگر بریل را فعال میکند؛ که به شما اجازه میدهد تا نمایشگر بریل فعال را انتخاب کنید.
این پنجره روی پنجره‌ی تنظیمات NVDA باز میشود.
ذخیره کردن یا نادیده گرفتن تنظیمات در پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل»، شما را به پنجره‌ی تنظیمات NVDA بازمیگردانَد.جدول خروجی بریل


گزینه‌ی بعدی که در این دسته در اختیار شماست، جعبه‌ی کشویی «جدول خروجی بریل» است.
در این جعبه‌ی کشویی، جدول‌های بریل مربوط به زبان‌های مختلف، استانداردها و درجه‌های بریل (کوتاه‌نویسی، بلندنویسی، …) را خواهید یافت.
جدول انتخاب‌شده برای برگرداندن نوشته‌ها به بریل جهت نمایش بر روی نمایشگر بریل شما استفاده خواهد شد.
شما میتوانید در فهرست موجود، با استفاده از جهت‌نماها، روی جدول‌های بریل حرکت کنید.جدول ورودی بریل


گزینه‌ی بعدی، جعبه‌ی کشویی «جدول ورودی بریل» میباشد که مکمل گزینه‌ی پیشین است.
جدول انتخاب شده برای برگرداندن آنچه که شما با استفاده از کلیدهای پرکینزی نمایشگرتان وارد میکنید، به متن استفاده خواهد شد.
شما میتوانید با جهت‌نماها از جدول بریلی به جدول بریل دیگر در این فهرست حرکت کنید.توجه داشته باشید که این گزینه (جدول ورودی بریل)، تنها زمانی قابل استفاده است که نمایشگر بریل شما صفحه‌کلید ماشین‌پرکینزی داشته باشد و این امکان توسط درایور نمایشگر بریل شما پشتیبانی شود.
اگر ورودی بریل توسط دستگاهی که صفحه‌کلید پرکینزی دارد پشتیبانی نشود، در بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده یادآوری خواهد شد.گسترش دادن واژه‌ی قرار گرفته روی مکان‌نما به صورت بریل رایانه


این گزینه این امکان را فراهم میکند تا کلمه‌ای که مکان‌نما روی آن قرار دارد، به صورت بریل رایانه‌ای نمایش داده شود.نمایش دادن مکان‌نما


این گزینه به شما امکان میدهد تا مکان‌نمای بریل را روشن یا خاموش کنید.
این گزینه روی نشانگر سیستم و مکان‌نمای بازبینی اِعمال میشود؛ ولی روی علامت نشان‌دهنده‌ی انتخاب تأثیر ندارد.چشمک زدن مکان‌نما


این گزینه به مکان‌نمای بریل اجازه میدهد تا چشمک بزند.
اگر این گزینه خاموش باشد، موقعیت نقطه‌هایی که مکان‌نمای بریل را نشان میدهند، دائما «بالا» خواهد بود.
علامت نشان‌دهنده‌ی بخش انتخاب‌شده از این گزینه تأثیر نمیپذیرد. این نشانگر همیشه نقطه‌های ۷ و ۸ هست و چشمک نمیزند.سرعت چشمک زدن مکان‌نما (هزارم ثانیه)


این گزینه یک ورودی عددی است که به شما اجازه میدهد سرعت چشمک زدن مکان‌نمای بریل را در مقیاس هزارم ثانیه تغییر دهید.شکل مکان‌نمای فرمان‌پذیری


این گزینه امکان میدهد تا شکل مکان‌نما (الگوی نقطه‌ها) را روی نمایشگر بریل هنگامی که بریل را به مکان فرمان‌پذیری متصل میکنید، انتخاب کنید.
علامت نشان‌دهنده‌ی بخش انتخاب‌شده از این گزینه تأثیر نمیپذیرد. این نشانگر همیشه نقطه‌های ۷ و ۸ هست و چشمک نمیزند.شکل مکان‌نمای بازبینی


این گزینه امکان میدهد تا شکل مکان‌نما (الگوی نقطه‌ها) را روی نمایشگر بریل هنگامی که بریل را به بازبینی متصل میکنید، انتخاب کنید.
علامت نشان‌دهنده‌ی بخش انتخاب‌شده از این گزینه تأثیر نمیپذیرد. این نشانگر همیشه نقطه‌های ۷ و ۸ هست و چشمک نمیزند.مدت زمان نمایش پیام (ثانیه)


این گزینه یک فیلد عددی است که میتوانید به وسیله‌ی آن مدت زمان نمایش پیام‌های NVDA را روی صفحه نمایشگر بریل تعیین کنید.
وارد کردن ۰ در این فیلد، نمایش این‌گونه پیام‌ها را بطور کامل غیر فعال میکند.نشان دادن پیام‌ها بطور نامحدود


این گزینه اجازه میدهد تا پیام‌های NVDA بطور نامحدود روی نمایشگر بریل نشان داده شوند.اتصال مکان‌نمای بریل


کلید میانبر: NVDA+control+tاین گزینه به شما اجازه میدهد، انتخاب کنید که نمایشگر بریل، فکوس سیستم را تعقیب کند (هر جا که فکوس سیستم هست را نمایش دهد)، پیمایشگر یا مکان‌نمای بازبینی را دنبال کند، یا هر دو.
وقتی گزینه‌ی «خودکار» را انتخاب کنید، NVDA بطور پیش‌فرض فکوس و نشانگر سیستم را تعقیب میکند.
در این حال، هنگامی که کاربر موقعیت پیمایشگر یا مکان‌نمای بازبینی را تغییر دهد، NVDA موقتا به بازبینی متصل خواهد شد، تا زمانی که فکوس یا نشانگر تغییر کند.خواندن پاراگراف به پاراگراف


اگر این گزینه فعال باشد، بریل به جای خط به خط، پاراگراف به پاراگراف نمایش داده میشود.
در نتیجه، فرمان‌های خط بعدی و خط قبلی، نمایشگر را پاراگراف به پاراگراف حرکت خواهد داد.
این بدین معناست که حتی جایی که متن بیشتری روی نمایشگر میتواند نمایش داده شود، شما نیازی ندارید برای دیدن بقیه‌ی متن در انتهای هر خط، نمایشگر را به خط بعدی ببرید. (توجه داشته باشید که نمایشگر بریلی که در اختیار دارید، باید امکان نمایش بیش از یک خط بریل را داشته باشد تا این گزینه به کار شما بیاید.)
شاید بتوانید با استفاده از این گزینه متن‌های طولانیتر را روی نمایشگرتان راحتتر و روانتر بخوانید.
این گزینه بطور پیش‌فرض غیر فعال است.جلوگیری از دو‌تکه شدن واژه‌ها در صورت امکان


اگر این گزینه فعال باشد، کلمه‌ای که برای نشان داده شدن در انتهای خط نمایشگر بریل بزرگتر است، دو‌تکه نخواهد شد.
در عوض، مقداری فضای خالی در انتهای نمایشگر خواهد بود.
هنگامی که نمایشگر را جابجا (scroll) کنید، قادر به خواندن تمام کلمه خواهید بود.
گاهی به این کار “word wrap” گفته میشود.
توجه کنید که اگر یک کلمه به خودی خود به قدری بزرگ باشد که در نمایشگر جا نشود، کلمه باید دو‌تکه شود.اگر این گزینه غیر فعال باشد، آن مقدار از کلمه‌ی مورد نظر که ممکن است نمایش داده میشود؛ اما بقیه‌ی کلمه خواهد افتاد. (نشان داده نخواهد شد)
وقتی شما نمایشگر را جابجا کنید، خواهید توانست بقیه‌ی کلمه را بخوانید.شاید فعال کردن این گزینه امکان روانتر خواندن متن را فراهم کند؛ ولی معمولاً نیاز است که شما نمایشگر را بیشتر جابجا کنید.ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس


این گزینه به شما امکان میدهد تا انتخاب کنید NVDA چه اطلاعات زمینه‌ای‌ای را وقتی که یک شیء در تیررس )(فکوس) قرار میگیرد، روی نمایشگر بریل نشان دهد.
منظور از اطلاعات زمینه‌ای، سلسله‌مراتب اشیاییست که دربرگیرنده‌ی شیء در تیررس هستند.
به عنوان مثال، وقتی جزئی از یک فهرست را در تیررس قرار میدهید، این جزء فهرست بخشی از یک فهرست است.
این فهرست نیز ممکن است داخل یک پنجره‌ی محاوره‌ای باشد، و …
لطفا بخشی را که درباره پیمایش اشیا است، برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سلسله‌مراتب اشیا در NVDA بررسی کنید.هنگامی که این گزینه را -که یک جعبه‌ی کشوییست- روی «نمایشگر را با تغییرات زمینه‌ای پر کن» تنظیم کنید، NVDA تلاش میکند اطلاعات زمینه‌ای بیشتری را نمایش دهد؛ اما تنها بخش‌هایی را که تغییر کرده‌است نمایش میدهد.
آن‌چه گفته شد، بدین معنیست که وقتی فکوس را به فهرست تغییر میدهید، NVDA جزء آن فهرست را روی نمایشگر بریل نمایش میدهد.
علاوه بر این، چنانچه فضای کافی روی نمایشگر بریل باقی مانده باشد، NVDA سعی میکند نشان دهد که این جزء فهرست، بخشی از یک فهرست است.
اگر پس از آن در فهرست با کلید‌های جهت‌نما شروع به حرکت کنید، فرض میشود که شما از این‌که هنوز در فهرست هستید آگاهید.
پس، NVDA برای بقیه‌ی موارد آن فهرست که در آن حرکت میکنید، تنها آن جزء فهرستی را که در تیررس است روی نمایشگر بریل نشان میدهد.
برای این‌که بتوانید دوباره اطلاعات زمینه‌ای مربوط به شیء درتیررس را بخوانید، مثلا اینکه شما در فهرستی هستید که داخل یک پنجره‌ی محاوره‌ایست، باید نمایشگر بریل را به عقب ببرید.وقتی این گزینه روی «همیشه نمایشگر را پر کن» تنظیم میشود، NVDA تلاش خواهد کرد تا جایی که ممکن است، بیشترین اطلاعات زمینه‌ای را روی نمایشگر بریل نشان دهد؛ خواه شما این اطلاعات را قبلا دیده باشید یا نه.
این گزینه، این مزیت را داراست که NVDA اطلاعات مزبور را به اندازه‌ای که در نمایشگر جا بگیرد نشان خواهد داد.
با این حال، ضعف این روش این است که همیشه تفاوتی در محل شروع مطلب مورد نظر در نمایشگر بریل وجود دارد.
این موضوع میتواند مرور سریع یک فهرست طولانی از موارد را دشوار کند؛ بعنوان مثال، شما نیاز دارید برای پیدا کردن ابتدای یک مورد، انگشتتان را مداوماً حرکت بدهید.
این گزینه، رفتار پیش‌فرض نگارش ۲۰۱۷.۲ به قبل NVDA بود.وقتی شما گزینه‌ی ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس را روی «تنها وقتی به عقب میبری» تنظیم کنید، NVDA بطور پیش‌فرض، هرگز اطلاعات زمینه‌ای را روی نمایشگر بریل نمایش نمیدهد.
بنا بر این، مثلا، NVDA نمایش خواهد داد که شما یک جزء فهرست را در تیررس دارید.
با این حال، برای این‌که اطلاعات زمینه‌ای را بخوانید، مثلا این‌که در یک فهرست هستید و فهرست جزئی از یک پنجره‌ی محاوره‌ایست، باید نمایشگر را به عقب ببرید.لطفا برای تغییر تنظیمات گزینه‌ی «ارائه‌ی اطلاعات زمینه‌ای فکوس» از هر جا و به‌سرعت، یک فرمان ورودی سفارشی را از طریق پنجره‌ی مدیریت فرمان‌های ورودی اختصاص دهید.انتخاب نمایشگر بریل (NVDA+control+a)پنجره‌ی «انتخاب نمایشگر بریل» که با زدن دکمه‌ی «تغییر دادن…« در دسته‌ی بریل موجود در پنجره‌ی تنظیمات NVDA باز میشود، به شما امکان میدهد تا نمایشگر بریلی را که NVDA باید برای خروجی بریل از آن استفاده کند، انتخاب کنید.
هنگامی که نمایشگر بریل مورد نظرتان را انتخاب کردید، میتوانید «تأیید» را بزنید تا NVDA نمایشگر انتخاب‌شده را بارگذاری کند.
در صورتی که به هنگام بارگذاری درایور نمایشگر خطایی رخ بدهد، NVDA با یک پیام شما را آگاه خواهد کرد و چنانچه نمایشگر بریلی از قبل بارگذاری شده باشد، به استفاده از آن ادامه خواهد داد.نمایشگر بریل


بسته به این‌که چه درایورهایی از نمایشگرهای بریل روی رایانه‌ی شما موجود باشد، چند گزینه در این جعبه‌ی کشویی پیش روی شما خواهد بود.
با جهت‌نماها بین این گزینه‌ها حرکت کنید.یکی از این گزینه‌ها «بریل موجود نیست» است؛ یعنی، شما از بریل استفاده نمیکنید.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نمایشگرهای بریل پشتیبانی شده، لطفاً بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده را ببینید.درگاه


این گزینه، در صورتی که در دسترس باشد، به شما اجازه میدهد بر گزینید از چه درگاه (پورت) یا نوع اتصالی برای برقراری ارتباط با نمایشگر بریلی که انتخاب کرده اید، استفاده خواهد شد.
این یک جعبه‌ی کشویی است که شامل گزینه‌های ممکن برای نمایشگر بریل شماست.بطور پیش‌فرض، NVDA از روش بازیابی خودکار درگاه استفاده میکند؛ بدین معنا که اتصال با دستگاه بریل مورد نظر بطور خودکار و با پویش کردن سیستم شما برای یافتن دستگاه‌های USB و بلوتوث موجود برقرار خواهد شد.
اما برای برخی نمایشگرهای بریل، ممکن است بتوانید مشخصاً انتخاب کنید که از چه درگاهی باید استفاده شود.
گزینه‌های متداولی که در این جعبه‌ی کشویی در اختیار شماست، عبارت اند از: «خودکار» (که به NVDA میگوید، برای یافتن نمایشگر بریل، از روش انتخاب درگاه به شیوه‌ی بازیابی خودکار بهره بگیرد)؛ «USB»، «بلوتوث» و «درگاه‌های قدیمی ارتباطی سریال» مشروط بر این‌که نمایشگر بریل شما این‌گونه ارتباط را پشتیبانی کند.این گزینه در صورتی که نمایشگر بریل شما تنها از «بازیابی خودکار درگاه» پشتیبانی کند، در دسترس نخواهد بود.میتوانید در بخش نمایشگرهای بریل پشتیبانی‌شده مستنداتی پیرامون نمایشگر بریل خود بیابید تا جزئیات بیشتری را راجع به انواع ارتباطی پشتیبانی‌شده و درگاه‌های موجود بررسیکنید.بیشتردرباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

NVDA بخش هفده

در بخش هفده از NVDA به مباحث زیر خواهیم پرداخت. ۱,ابزارهای بیشتر ۲,نمایشگر وقایع (Log …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب معادله را بنویسید *