قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / مقالات / بیماری آرپی چیست

بیماری آرپی چیست

بیماری آرپی چیست

رنگدانه اي شدن شبكيه چشم

آرپی چيست؟

آرپی نامی است كه به گروهی از بيماريهای چشمی ارثی اطلاق می شود . اين گروه از بيماريها شبکيه را مبتلا می سازد . شبکيه بافت حساس به نورچشم است كه در حقيقت به صورت آستری برای چشم می باشد و محلی است كه اولين مراحل بينائی درآن اتفاق می افتد . در بيماری آرپی كاهش ديد تدريجی اما پيشرونده است . معمولاً افراد مبتلا به آرپی ديد خود را بطور كامل از دست نمی دهند و در بيشتر موارد مقداری از ديد مفيد تا كهنسالی حفظ می شود .

………………………………………………………………………………………………………………

علائم آرپی
شايع ترين علامت اوليه در آرپی ، كاهش ديد در تاريكی و مكانهای كم نور است . برای مثال فرد پس ازغروب آفتاب و يا دراتاق كم نور بخوبی نمی بيند . علامت ديگر آرپی كاهش ميـدان بينائی است ، بدين معنی كه ديد فرد از طرفين و يا از بالا و پايين كاهش می يابد . معمولاً فقدان ديد محيطی ، ( ديد تونلی ) ناميده می شود . اين كاهش ديد به معنای ابتلای سلولهای استوانه ای و بعضی از سلولهای مخروطی است .
در بعضی از انواع آرپی ابتدا ديد مركزی كاهش می يابد . از علائم اوليه اين كاهش ديد، اشكال در خواندن متون چاپی و يا انجام كارهای دقيق است . آنچه در تمام انواع آرپی مشترك است طبيعت پيشرونده بيماری است ، اما سرعت پيشرفت بيماری در افراد مختلف متفاوت است .
در بسياری از انواع آرپی ، نور ساطع از لامپهای روشن مشكل فزاينده ای برای فرد ايجاد می كند . گرچه بعضی ازافراد ممكن است تا مراحل پيشرفته بيماری چنين چيزی را تجربه ننمايند .

…………………………………………………………………………………………………………….

عامل ايجاد آرپی

امروزه عوامل ارثی متفاوتی را در ايجاد بيماری آرپی دخيل می دانند . اما در همه انواع آرپی ، به توانايی واكنش شبكيه در مقابل نور آسيب می رسد . اين مشكل می تواند از آسيب به قسمتهای مختلف شبكيه نظير سلولهای استوانه ای يا مخروطی و يا در اتصال بين سلولهای شبكيه ناشی شود .

زمان ظهور علائم
قاعده صريح و روشنی وجود ندارد ، اما در بيشتر موارد علائم اوليه آرپی بين سنين 10 تا 30 سالگی بروز می كند .

……………………………………………………………………………………………………………..

انتقال آرپی

سه راه برای انتقال آرپی وجود دارد :
1 ـ اتوزومال غالب ـ اين الگوی ارثی در مواردی است كه وجود آرپی در خانواده شـناخته شده است و مرد يا زن مبتلا هستند . در اين مورد احتمال انتقال بيماری از پدر يا مادر به فرزند دقيقاً 50 % است .
2 ـ اتوزومال نهفته يا مغلوب ـ در اين مورد معمولاً تاريخچه شناخته شده ای از آرپی در پدر يا مادر وجود ندارد و والدين ظاهراً سالم هستند . اگر اين والدين كه هر دو حامل هستند اما علائم بيماری در آنها وجود ندارد ، صاحب فرزند شوند احتمال انتقال بيماری به فرزند آنها 25 % است .
3 ـ وابسته به كروموزوم X ـ در اين الگوی ارثی تنها مردها به بيماری مبتلا می شوند و زنها فقط حامل هستند . بعضی از حاملين ممكن است به شكل خفيفی از بيماری مبتلا باشند . برای مثال مردی كه به آرپی وابسته به كروموزوم X مبتلا می باشد ، بيماری را به فرزندان پسر خود منتقل نمی كند ، اما تمام دختران او حامـل خواهند شـد . هـر يـك از اين دختـرهـا احتمال ابتلای فرزند پسر آنها به بيماری 50 % و شانس حامل بودن فرزند دختر آنها نيز 50 % است . گاهی تشخيص اين الگوی وراثتی در خانواده ای كه طی چند نسل فرزند پسر وجود ندارد مشكل بنظر می رسد . به اين ترتيب كه ژن معيوب می تواند از نسلی به نسل ديگر در دختران حامل منتقل شود و ناگهان پس از چند نسل يك فرزند پسر را مبتلا سازد .

…………………………………………………………………………………………………………

تشخيص آرپی

بعضـی از انـواع آرپی كه با كاهـش ديد مركـزی همراهند به كمك آزمايش چشم قابل تشخيص می باشند . بدين ترتيب كه كاهش ديد مركزی موجب عدم توانايی فرد در تشخيص علائم تابلو بينائی سنجی می شود . اما كاهش ديد محيطی يا جانبی چندان مشهود نمی باشد و شخص ممكن است با وجودابتلا به آرپی سالها قادر به تشخيص علائم تابلو بينائی سنجی باشد .
بهترين روش تشخيص بيماری ، معاينه داخلی چشم با استفاده ازافتالموسكوپ توسط چشم پزشك می باشد . در چشم سالم ، ته چشم به صورت ناحيه ای نارنجی رنگ مشاهده می شود . اما اين سطح نارنجی رنگ در چشم مبتلا به آرپی ، بوسيله تجمع رنگدانه های غير طبيعی تغييركرده است . آزمايشهای ديگرنظير اندازه گيری ميدان بينايی ويا آزمايش تطابق با تاريكی نيز روشهای تشخيصی مفيدی می باشند . همچنين آزمايشهای تخصصی ديگری در بيمارستانهای چشم موجود می باشند .

………………………………………………………………………………………………………………

آرپی و آب مرواريد

بسياری ازافراد مبتلا به آرپی دچاركاتاراكت می شوند . آب مرواريد يا كاتاراكت كدورت عدسی چشم است كه درجلوی چشم قرار دارد . بيماران آرپی معمولاً در سنين ميانسالی به كاتاراكت مبتلا می شوند . زمانی كه آب مرواريد به مرحله خاصی می رسد ، ممكن است چشم پزشك عمل جراحی را توصيه نمايد . درعمل جراحی عدسی بوسيله پيوند جايگزين می شود و يا عينكهای خاصی تجويز می شود .
پس ازعمل جراحی ، بيمار هنوز به آرپی مبتلاست ، اما در صورتی كه شبكيه زياد آسيب نديده باشد ، ديد محدودی به بيمار بازگردانده می شود . رايج ترين منشأ داستانهايی كه هر از گاهی در مورد درمانهای معجزه آسا در مطبوعات به چشم می خورد همين مسئله است .

………………………………………………………………………………………………………………

آرپی و اختلال شنوايی

آرپی تنها يك بيماری چشمی است ، اما بيماريهای ديگری وجود دارند كه امكان دارد فرد مبتلا به آرپی به ارث ببرد .
سندروم آشر( Usher Syndrome ) يکی از همين بيماريهاست كه فرد ضمن ابتلا به آر پی از نظر شنوائی نيز مشكل دارد .

……………………………………………………………………………………………………………

درمان آرپی
در حال حاضر درمان قطعی برای معالجه آرپی و يا جلوگيری از پيشرفت بيماری وجود ندارد . اين امر به دليل فعاليت ژنهای معيوب است كه به ارث رسيده و فعل و انفعالات طبيعی بدن را مختل می كند .
اما حدود20 سال است كه تحقيقات سازمان يافته و گسترده ای در بسياری ازمراكز جهان در مورد اين بيماری انجام می شود . محل تعداد زيادی از ژنهای مسئول در بسياری ازانواع آرپی مشخص شده و نقصهای آنها شناسايی شده است . دانشمندان روشهای تحقيقاتی بسياری را به منظور دستيابی به روشی مطمئن دنبال می كنند تا از اين طريق بتوانند ماده ژنتيكی صحيح را به درون سلولهای چشم وارد كنند . شواهدی وجود دارد كه اين امر به رشد دوباره سلولها كمك می كند .

منابع:
www.iranrp.com موسسه حمايت از بيماران چشمي آرپي(رتينيت پيگمونتوزا)
http://www.asayesefid.org

درباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

نابینایان چگونه خواب میبینند؟

شاید یکی از جالب ترین سؤالاتی که افراد بینا در مورد نابینایان می پرسند درباره …

۵۹ دیدگاه

 1. سلام من یه دختر پنج ساله دارم که از شش ماهگی عینک میزنه و رفته رفته متوجه شدیم روزا و زیر نور خورشید هیچی نمیبینه دکترا میگن دیستروفی کون راد داره ولی من هرجا خوندم از علایم این بیماری شب کوری نوشته در حالی که دختر من برعکس شبا دیدش بهتره البته دید محیطیش کمه و هرچی که از دستش میفته زمین نمیتونه پیدا کنه ضمنا در تشخیص رنگها هم مشکل داره دکتر خدادوست گفتن که بیناییشو از دست نمیده ولی با این وجود نگرانم درضمن من و همسرم فامیل دور هستیم و هردو کاملا سالم و تو خونوادمون هم سابقه نداریم فقط یکی از عموهای همسرم نابینای کامله ولی بقیه اعضای خانواده از نظر بینایی کاملا سالمن لطفا راهنماییم کنید ببخشید طولانی شد

 2. سلام منم بیماری ارپی رو دارم تورو خدا درمانی براش پیدا کنید واقعا سخته ک جلوی هرکی ضایع بشی و مسخرت کنن بعد از خدا ب شما توکل میکنیم…

 3. با سلام آدرس انجمن آرپی را در ایران میخواستم با تشکر

 4. سلام من ازوقتی نوزادبودم به ارپی مبتلا بودم والان ۳۰سالمه وبینایم روزبروزکمترمیشه میخاستم بدونم ارپی من ازچه نوعی هستش ایابازهم ازاین هم که هستم دیدم کمترخواهدشد واینکه دکترگفتهچشم چپم اب مرواریداورده ولی هنوزنیازب جراحی نداره وچشم راستمم تازه یکم اب مرواریدداره الانم تاری دیدم دارم میخام بدونم ارپی من ممکن بدترازاین بشه

 5. سلام
  آرپی کلا راه درمان نداره؟امریکا هم راه درمان آرپی نیست؟خواهش میکنم جواب بدید ??مامان من ۴۲ سال سن داره هم مشکل آرپی داره و هم اب مروارید بینایی اش نسبت به قبل خیلی کمتر شده حتی چهره ها رو هم خیلی سخت تشخیص میده
  هیچ کشوری نتونسته آرپی رو درمان کنه؟

 6. سلام
  بیماری آرپی کلا درمان نداره؟
  آمریکا هم راه درمانی نی؟
  خواهش میکنم جواب بدید .مادرم ۴۲ سالشه مشکل آرپی داره دیدش نسبت به قبل خیلی کم شده ??

 7. سلام خسته نباشید من پدربزرگم سالهاست که بیماری ارپی دارد امکان اینکه من هم به این بیماری مبتلا شوم هست یا نه توروخدا جوابمو بدید چون خیلی میترسم من ۱۵سالمه.

 8. سلام خسته نباشید من هم پدربزرگم آرپی دارد امکانش هست که من هم مبتلا به این بیماری شوم؟

 9. Salam.man ham mobtala be arpi va ab morvarid hastam.az 18salegi daram alanam27 salam hast.binaeie yek cheshmamo az dast dadam.oun yeki ham jaraghe vo magas barane shadid ba tari did hamrah bud az tarighe tebe sonati vo hejamat hsye motavali jaraghe vo maghas paranam khub shde tarie didam ham tu in do sal azin bishtar nashode.omidvaram shomam ba taghzieh vo daruhaye tebe ghohi javab begirin.khodamam tarsh hastamo ba cheshmam kar…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب معادله را بنویسید *