قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / NVDA / NVDA بخش سوم

NVDA بخش سوم

در بخش سوم از NVDA به مباحث زیر خواهیم پرداخت.
۱٫ شروع کار با NVDA
۲٫ پنجره ی خوشآمد گویی
۳٫ درباره فرمان‌های صفحه‌کلیدی NVDA
۴٫ کلید مبدل NVDA
۵٫ چیدمان‌های صفحه‌کلید
۶٫ فرمان های لمسی NVDA
۷٫ گشت زدن در صفحه‌ی نمایش
۸٫ حرکتها (ژستها)ی لمسی
۹٫ ضربه‌ها (Taps)
۱۰٫ کشش‌ها (Flicks)
۱۱٫ حالت‌های لمسی
۱۲٫ صفحه‌کلید لمسی
۱۳٫ حالت راهنمای فرمان‌های ورودیی
۱۴٫ منوی NVDA
۱۵٫ فرمان‌های اساسی NVDA
۱۶٫ اعلام اطلاعات سیستم
توجه
برای حرکت بر روی مباحث یاد شده با دگمه H حرکت کرده و برای مطالعه هر کدام یک از مباحث از دگمه های جهت نما استفاده نمایید.
و یا برای رفتن به بخش دیگر از مبحث NVDA در انتهای پست از دگمه بخش بعدی یا بخش قبلی استفاده نمایید.

شروع کار با NVDAاجرا کردن NVDAاگر شما NVDA را با برنامه نصب‌کننده نصب کرده اید، اجرا کردن NVDA به سادگی زدن کلیدهای ctrl+alt+n، یا انتخاب NVDA از منوی NVDA زیر منوی برنامه‌ها در منوی Start خواهد بود. (StartMenu -> (All) Programs -> NVDA -> NVDA)
افزون بر این، میتوانید در پنجره‌ی «اجرا» (Run) nvda را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید.
شما همچنین میتوانید در حالت نام‌برده‌ی فوق، از بعضی از گزینه های خط فرمان، همانند -r برای راه‌اندازی مجدد، -q برای خروج از NVDA و خاموش کردن آن، –disable-addons برای غیر فعال کردن افزونه ها و چند فرمان دیگر استفاده کنید.NVDA بطور پیش‌فرض، پیکره‌بندی نسخه‌ی نصب‌شده‌اش را در پوشه‌ی رومینگ اپلیکیشن دیتای کاربر فعلی ذخیره میکند؛ (مثلا، “C:\Users\<user>\AppData\Roaming”).
این امکان هست که NVDA را وا داشت تا پیکره‌بندی‌اش را به جای پوشه‌ی Roaming، از پوشه‌ی Local در Application Data بارگذاری کند.
برای اطلاعات بیشتر بخش پارامترهای فراگیر سیستم را بررسی کنید.برای به کار انداختن نسخه‌ی قابل حمل، به پوشه ای که بسته‌ی NVDA را در آن باز کرده اید رفته، روی فایل nvda.exe اینتر بزنید، یا دو‌بار کلیک کنید.به محض آغاز به کار NVDA، شما نخست چند آوای بالا‌رونده خواهید شنید (که به شما میگوید NVDA دارد بارگزاری میشود).
بسته به اینکه رایانه‌ی شما چقدر سریع باشد، یا اگر شما NVDA را از حافظه‌ی موسوم به کلید USB یا ابزار انتقال داده ای که سرعت پایینتری دارد اجرا میکنید، ممکن است کمی طول بکشد تا NVDA شروع به کار کند.
اگر آغاز به کار NVDA زمان بیشتری به درازا انجامید، NVDA باید بگوید: «NVDA دارد بارگزاری میشود. لطفا شکیبا باشید».اگر شما هیچ‌یک از اینها را نمیشنوید، یا صدای خطای ویندوز، یا چند آوای پایین‌رونده را میشنوید، بدین معناست که NVDA دارای خطایی هست و باید احتمالا یک آسیب را به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار گزارش بدهید.
لطفا برای اینکه بدانید این کار را چگونه انجام بدهید، وب‌سایت NVDA را ببینید.پنجره ی خوش آمد گوییهنگامی که NVDA برای نخستین بار آغاز به کار میکند، با پنجره‌ای به شما خوش‌آمد میگوید که حاوی برخی اطلاعات اولیه درباره کلید مبدل NVDA و منوی NVDA میباشد.
(لطفا بخشهای بعدی را درباره این موضوع‌ها ببینید.)
همچنین این پنجره دارای یک جعبه‌ی کشویی (combo box) و سه کادر علامت‌زدنی (checkbox) است.
جعبه‌ی کشویی به شما اجازه میدهد تا چیدمان صفحه‌کلید را انتخاب کنید.
کادر اولی به شما امکان میدهد تا اگر بخواهید، کلید capslock را به عنوان کلید مبدل NVDA تنظیم کنید.
دومی تعیین میکند که NVDA بعد از اینکه وارد ویندوز میشوید به طور خودکار شروع به کار کند یا نه. این گزینه تنها برای نسخه‌ی نصب‌شده‌ی NVDA در دسترس است.
کادر سوم تنظیم میکند که آیا برای هربار که NVDA شروع به کار میکند، این پنجره‌ی خوش‌آمدگویی نمایش داده شود یا نه.درباره فرمان‌های صفحه‌کلیدی NVDAکلید مبدل NVDAبیشتر فرمان‌های صفحه‌کلیدی ویژه‌ی NVDA عبارت اند از فشردن کلید مخصوصی که «کلید مبدل NVDA» نامیده میشود، به همراه یک یا چند کلید دیگر.
از استثناهای قابل توجه (که کلید NVDA با کلیدهای دیگر ترکیب نمیشود) میتوان به فرمان‌های بازبینی متن در چیدمان صفحه‌کلید رومیزی اشاره کرد. برای اجرای این فرمان‌ها از بخش صفحه کلید اعداد به تنهایی استفاده میشود. جز این مورد استثناهای دیگری هم هست.NVDA میتواند به گونه ای تنظیم شود که کلیدهای insert صفحه کلید اعداد، insert اصلی صفحه کلید، و یا capslock به عنوان کلید مبدل NVDA مورد استفاده قرار بگیرند.
به عنوان تنظیم اولیه، هر دو کلید insert صفحه اعداد و insert اصلی به عنوان کلید مبدل NVDA تنظیم شده اند.اگر شما بخواهید از کلیدی که به عنوان کلید مبدل تنظیم کرده اید، همچون سابق یا زمانی که NVDA اجرا نمیشود استفاده کنید (مثلا، اگر بخواهید capslock را روشن کنید در حالی که capslock را به عنوان کلید مبدل NVDA تنظیم کرده اید)، میتوانید کلید مورد نظر را دوبار سریع و پشت سر هم فشار دهید.چیدمان‌های صفحه‌کلیددر حال حاضر، NVDA دو مجموعه فرمان صفحه‌کلیدی (که با عنوان «چیدمان‌های صفحه‌کلید» شناخته میشوند) دارد: چیدمان رومیزی (Desktop) و چیدمان لپتاپ.
بطور پیش‌فرض، NVDA تنظیم شده تا از چیدمان رومیزی استفاده کند. با این وجود، میتوانید صفحه‌کلید را به چیدمان لپتاپ تغییر دهید. این کار را میتوانید از طریق دسته‌ی صفحه‌کلید در پنجره‌ی تنظیمات NVDA، که در منوی اولویت‌های NVDA یافت میشود، انجام دهید.چیدمان رومیزی از بخش صفحه کلید اعداد (ماشین حساب) بسیار استفاده میکند. برای استفاده از این بخش صفحه کلید، باید کلید numlock خاموش باشد.
علیرغم اینکه بیشتر لپتاپها بخش ماشین‌حساب صفحه کلید را بطور فیزیکی ندارند، برخی از آنها میتوانند با نگه‌داشتن کلید FN و فشردن اعداد و حروف بخش راست صفحه کلید (۷، ۸، ۹، u، i، o، j، k، l، …) صفحه‌کلید اعداد را شبیه‌سازی کنند.
اگر لپتاپ شما نمیتواند این کار را انجام دهد، یا اجازه نمیدهد که numlock را خاموش کنید، شما میتوانید چیدمان صفحه کلید را به چیدمان لپتاپ تغییر دهید.فرمان‌های لمسی NVDAاگر شما NVDA را روی دستگاهی که دارای صفحه‌ی لمسی است اجرا و از ویندوز ۸ یا بالاتر استفاده میکنید، میتوانید NVDA را هم مستقیما به وسیله‌ی فرمان‌های لمسی کنترل کنید.
زمانی که NVDA در حال اجرا است، تمام ورودی‌های لمسی مستقیما روی NVDA اجرا خواهند شد.
بنا بر این، فرمان‌هایی که به طور معمول و بدون NVDA اجرا میشدند کار نخواهند کرد.گشت زدن در صفحه‌ی نمایشاصلیترین کاری که شما میتوانید روی صفحه‌ی لمسی انجام دهید این است که از کنترل‌ها یا نوشته‌هایی که در هر بخش صفحه موجود است آگاه شوید.
برای انجام این کار، یک انگشتتان را روی هر جایی از صفحه که میخواهید قرار دهید.
همچنین میتوانید انگشتتان را روی صفحه نگه دارید و روی صفحه بکشید تا همان‌گونه که انگشت شما روی کنترل‌ها و نوشته‌های موجود حرکت میکند آن‌ها را بخوانید.حرکتها (ژستها)ی لمسیاز این پس، هرگاه فرمان‌های NVDA در این راهنمای کاربری توضیح داده میشوند، ممکن است همراه با آنها از یک «حرکت لمسی» هم یاد شود که میتوان از آن برای اجرای آن فرمان روی صفحه‌ی لمسی استفاده نمود.
در ادامه دستورهایی برای چگونه اجرا کردن حرکتهای لمسی می‌آیند.


ضربه‌ها (Taps)


با یک یا چند انگشت به صفحه ضربه بزنید.یک بار ضربه زدن با یک انگشت را «یک ضربه مینامیم.
ضربه زدن با دو انگشت «ضربه‌ی دو‌انگشتی» است و به همین سان.اگر همان ضربه یک یا چند بار دیگر به سرعت اجرا شود، NVDA این کار را به عنوان «حرکت چند‌ضربه‌ای» میشناسد.
دو بار ضربه زدن برابر است با «دو ضربه«.
سه بار ضربه زدن «سه ضربه» میشود و به همین ترتیب.
البته این ژست‌های چند‌ضربه‌ای میتوانند این را که در هرکدام از آنها چند انگشت به کار میرود نیز شناسایی کنند. پس میتوانیم حرکت‌هایی همچون «سه ضربه‌ی دو‌انگشتی»، «یک ضربه‌ی چهار‌انگشتی» و غیره را نیز تصور کنیم.


کشش‌ها (Flicks)


انگشت‌هایتان را به سرعت روی صفحه بکشید.بر اساس جهات حرکت، چهار حرکت کششی ممکن وجود دارد: کشش چپ، کشش راست، کشش بالا و کشش پایین.مانند ضربه ها، برای اجرای این حرکت‌ها نیز میتوان از بیش از یک انگشت بهره برد.
بنا بر این، حرکت‌هایی مانند «کشش بالای دو‌انگشتی» و کشش چپ چهار‌انگشتی» هم امکان‌پذیر هستند.حالت‌های لمسیاز آنجا که فرمان‌های NVDA بسیار بیشتر از حرکت‌های امکان‌پذیر لمسی هستند، NVDA چند حالت لمسی دارد که میتوانید آنها را تغییر دهید، تا به زیرمجموعه‌های معینی از فرمان‌ها دست یابید.
این حالتها عبارت اند از دو حالت «متنی» و «شیئی».
فرمان‌های چندی از NVDA که در این سند یاد شده اند، ممکن است حالت لمسی‌ای داشته باشند که بعد از حرکت لمسی داخل پرانتز می‌آید.
به عنوان مثال، کشش بالا (حالت متنی) یعنی فرمان مورد نظر، اگر که شما حرکت کشش بالا را انجام دهید، اجرا خواهد شد؛ اما تنها هنگامی که در حالت متنی باشید.
اگر برای فرمان، حالتی ذکر نشده باشد، آن فرمان در هر دو حالت یاد‌شده اجرا خواهد شد.برای تغییر دادن حالت‌های لمسی، یک ضربه‌ی سه‌انگشتی انجام دهید.صفحه‌کلید لمسیبرای ورود متن و فرمان از طریق یک صفحه‌ی لمسی، از صفحه‌کلید لمسی استفاده میشود.
وقتی روی یک کادر ویرایش قرار گرفته باشید، میتوانید با دوبار ضربه زدن روی نماد صفحه‌کلید لمسی در پایین صفحه، صفحه‌کلید لمسی را بیاورید.
برای تبلت‌هایی مثل Microsoft Surface Pro، هنگامی که صفحه‌کلید فیزیکی جدا شده باشد، صفحه‌کلید لمسی همیشه در دسترس است.
برای بستن صفحه‌کلید لمسی، روی نماد صفحه‌کلید لمسی دوبار ضربه بزنید، یا از کادر ویرایش به بخش دیگری از صفحه بروید.تا هنگامی که صفحه‌کلید لمسی فعال است، برای پیدا کردن کلیدها روی صفحه‌کلید، انگشتتان را به سمت جایی که صفحه‌کلید قرار گرفته و معمولا در پایین صفحه قرار دارد ببرید. سپس با یک انگشت روی صفحه‌کلید حرکت کنید.
وقتی کلیدی را که میخواهید بفشارید پیدا کردید، بسته به گزینه‌ای که در دسته‌ی تنظیمات تعامل لمسی در پنجره‌ی تنظیمات NVDA برگزیدید، روی کلید دوبار ضربه بزنید یا انگشتتان را از روی کلید مورد نظر بردارید.حالت راهنمای فرمان‌های ورودیاز بیشتر فرمان‌های NVDA در بخش‌های پیش رو در همین راهنمای کاربر یاد میشود. با این همه یک راه ساده برای آگاه شدن از همه‌ی این فرمان‌های گوناگون، روشن کردن راهنمای فرمان‌های ورودی می‌باشد.برای روشن کردن راهنما کلیدهای NVDA+1 را فشار دهید.
برای خاموش کردن، کلیدهای NVDA+1 را دوباره فشار دهید.
هنگامی که در راهنمای ورودی هستید، اجرای هر فرمان ورودی (مانند فشردن یک کلید یا اجرای یک حرکت لمسی) فرمان مربوط به آن حرکت را اعلام میکند و در صورتی که کاری را انجام بدهد، توضیح مختصری راجع به آن خواهد داد.
تا زمانی که در حالت راهنمای فرمان‌های ورودی هستید، فرمان‌ها اجرا نخواهند شد و کاری را که باید، انجام نخواهند داد.منوی NVDAمنوی NVDA به شما اجازه میدهد تا تنظیمات NVDA را انجام دهید، به راهنمایی دسترسی پیدا کنید، پیکره‌بندی تنظیمات را زخیره کرده یا به آنچه از پیش بوده بازگردانید، دیکشنری‌های گفتاری را تغییر دهید، به ابزارهای افزون بر این دست یابید و از NVDA خارج شوید.هنگام اجرای NVDA، برای رفتن به منوی NVDA از هر جای ویندوز که هستید، کلیدهای NVDA+N را روی صفحه کلید بفشارید یا دو ضربه‌ی دو‌انگشتی به صفحه‌ی لمسی بزنید.
همچنین میتوانید به وسیله‌ی محدوده‌ی اعلان‌های سیستم (System Tray) نیز به منوی NVDA وارد شوید.
روی شکلک NVDA داخل محدوده‌ی اعلان‌های سیستم راست‌کلیک کنید، یا با استفاده از فشردن کلیدهای ویندوز و B داخل محدوده‌ی اعلان‌ها رفته، با جهت‌نمای پایین حرکت کرده تا به شکلک NVDA برسید و سپس کلید Applications را -که در بیشتر صفحه‌کلید‌ها سمت چپ دکمه‌ی CTRL راست قرار دارد- فشار دهید.
وقتی منو باز شد، میتوانید با جهت‌نماها در منو حرکت کنید و با اینتر گزینه ای را فعال کنید.فرمان‌های اساسی NVDA


نام فرمان کلید در رایانه‌ی رومیزی کلید در لپتاپ لمسی توضیح
توقف سخن گفتن Control control یک ضربه‌ی دو‌انگشتی بلافاصله سخن‌گویی را متوقف میکند.
مکث در سخن گفتن shift shift ندارد موقتا سخن‌گویی را متوقف میکند. فشردن دوباره‌ی این کلید، سخن گفتن NVDA را از جایی که قطع شده بود ادامه میدهد (مشروط به این‌که مکث کردن به وسیله‌ی موتور سخنگوی جاری پشتیبانی شود.)
منوی NVDA NVDA+n NVDA+n دو ضربه‌ی دو‌انگشتی منوی NVDA را نمایش میدهد تا به شما امکان دهد به تنظیمات، ابزارها، راهنما و غیره دست یابید.
تغییر حالت سخن‌گویی NVDA+s NVDA+s ندارد حالت‌های سخن‌گویی را بین گفتار، بوق زدن و خاموش تغییر میدهد.
تغییر حالت راهنمای فرمان‌های ورودی NVDA+1 NVDA+1 ندارد فشردن هر کلید در این حالت، نام کلید را اعلام میکند و توضیحی راجع به فرمانی که به آن کلید مربوط میشود میدهد.
خروج از NVDA NVDA+q NVDA+q ندارد از NVDA خارج میشود.
گذراندن کلید بعدی NVDA+f2 NVDA+f2 ندارد به NVDA میگوید، کلید بعدی که فشرده میشود را مستقیما به برنامه‌ی پیش رو بفرستد؛ حتی اگر به طور معمول، آن کلید جزء فرمان‌های NVDA باشد.
روشن یا خاموش کردن حالت خواب برنامه NVDA+shift+s NVDA+shift+z ندارد حالت خواب، تمام فرمان‌های NVDA و خروجی سخن‌گو و بریل را برای برنامه‌ی فعلی غیر فعال میکند. این حالت به هنگام استفاده از برنامه هایی که امکانات سخن‌گویی و صفحه‌خوانی خودشان را دارند بسیار مفید است. برای غیر فعال کردن حالت خواب، این فرمان را دوباره وارد کنید.


اعلام اطلاعات سیستمنام کلید توضیح
اعلام تاریخ / ساعت NVDA+f12 با یک بار فشردن، زمان کنونی را اعلام میکند. با دو بار فشردن، تاریخ را اعلام میکند.
اعلام وضعیت باتری NVDA+shift+b وضعیت باتری را اعلام میکند؛ که آیا متصل به برق است یا نه، یا درصد میزان شارژ را گزارش میدهد.
اعلام متن داخل کلیپ‌برد NVDA+c اگر متنی داخل حافظه‌ی موقت (کلیپ‌برد) باشد، آن‌را اعلام میکند.بیشتردرباره ی admin

گر خواهی که جهان بر کف اقبال تو باشد خواهان کسی باش که خواهان تو باشد این آیدی متعلق به مدیر سایت می باشد. ... بنده از اوایل دی 1396 مدیریت رو به عهده گرفتم. تا جایی که بتوانم پاسخ گوی سوالات و کامنت های با ارزش شما خواهم بود.. و شما می توانید از بخش ارتباط با ما نیز هر سوال یا پیشنهادی داشتید رو مطرح بکنید.

مطلب پیشنهادی

NVDA بخش هفده

در بخش هفده از NVDA به مباحث زیر خواهیم پرداخت. ۱,ابزارهای بیشتر ۲,نمایشگر وقایع (Log …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جواب معادله را بنویسید *